סוגי תותבות

רוב התותבות בנויות ממרכיבים זהים:

לקטועי רגל: בית גדם, ברך תותבת (לקטועים מעל הברך), ציר מחבר וכף רגל תותבת.

לקטועי יד: בית גדם, מפרק לקטועים מעל המרפק, התקן קוסמטי או התקן פונקציונאלי, כמו וו או כף יד מכאנית.

בית הגדם מותאם לגדם ומחבר בין הגדם לתותבת עצמה. הוא מותאם באופן אישי לקטוע, על ידי יציקת גבס (כנהוג בארץ) או בעזרת מערכות מדידה ממוחשבות. לבית הגדם יש כמה מנגנונים המחברים בינו ובין הגדם, המקובלים הם ואקום או פין נעילה (שאטל־לוק), ובאמצעות רתמות לקטיעות גבוהות במיוחד.

תותבות רגלים מורכבות מבית הגדם, מברך (בהתאם לרמת הקטיעה, מתחת או מעל הברך), מכף רגל וממוט צירי המחבר בין בית הגדם לכף הרגל או בין הברך לכף הרגל, בהתאמה לקטוע (מתחת לברך או מעל הברך).

כפות רגלים מחולקות על פי הקטגוריות הבאות:

קרסול מוצק, עקב מרופד: כף רגל בעלת עומס זעזועים נמוך, המספקת מראה טבעי עם תנועה מוגבלת או ללא תנועה כלל בעת הליכה. אפשרות זו מתאימה לקטועי רגליים ברמת תפקוד 1K או יותר.

ציר יחיד: כף רגל בעלת עומס זעזועים נמוך, הנעה למעלה ולמטה להגברת היציבות. היא מאפשרת הליכה יציבה על מגוון משטחים. אפשרות זו מתאימה לקטועי רגליים ברמת תפקוד 1K או יותר.

דינמית רב־צירית: כף רגל בעלת עומס זעזועים בינוני, הנעה למעלה ולמטה ומצד לצד. אפשרות זו מתאימה לקטועי רגליים בעלי רמת תפקוד 2K או יותר.

צוברת אנרגיה: כף רגל בעלת עומס זעזועים גבוה, הצוברת ומשחררת אנרגיה במהלך הליכה וריצה. אפשרות זו מתאימה לקטועי רגליים בעלי רמת תפקוד 3K או יותר.

צוברת אנרגיה רב־צירית: כף רגל בעלת עומס זעזועים גבוה, המתאימה לכל פעילות על גבי כל משטח. אפשרות זו מתאימה לקטועי רגליים בעלי רמת תפקוד 3K או יותר.

ברכיים תותבות לקטועים מעל הברך כוללות ברכיים עם צירים פשוטים, ברכי בטיחות שננעלות, ברכיים הידראוליות כבדות שמאפשרות את סיבוב המפרק וברכיים יקרות יותר בטכנולוגיות מתקדמות, הנשלטות על ידי מיקרו־מעבדים ותוכנה מתוחכמת. קיימים שני סוגים בסיסיים של ברכיים תותבות:

ברכיים מכאניות: המשמשות כציר מכאני להחלפת מפרק הברך. מנגנוני נעילה, חיכוך או מערכת הידראולית משמשים לשליטה בהזזת מפרק הברך במהירות ובקלות.

ברכיים הנשלטות באמצעות מיקרו־מעבדים: הן נעזרות במחשב המורכב בתוך הברך התותבת, ומאפשרות התאמות מהירות ואוטומטיות להתנגדות, כך שהמשתמשים יכולים ללכת במהירויות משתנות, ולנווט בין מכשולי דרך בבטיחות רבה יותר.

חשוב לדעת! סוג התותבת שתינתן לך נקבע על פי מבחן ה-AMP מבחן ניבוי יכולת ההתניידות לקטוע – קרא על המבחן כאן

תותבות ידיים אף הן מסוגים שונים:

גפיים תותבות המונעות בכוח הגוף ונעזרות בכבלים, ברתמות וברצועות לשליטה בהתקן הקיצוני.

מערכות myoelectric הנעזרות באלקטרודות ובכיווצי שרירים ליצירת תנועה. גפיים רובוטיות מתוחכמות להפליא, הפועלות באמצעות עצבים מוטוריים שחוברו מחדש או באמצעות אותות מהמוח. הן נקראות לעיתים "ביוניות".

שאל את המומחה
אולי יעניין אותך לקרוא גם:
דילוג לתוכן