מבחן AMP

איזו תותבת תינתן לך?

המבחן מיועד לקטועי רגלים.

סוג התותבת נקבע לפי רמת הקטיעה ולפי מבחן AMP (Amputee Mobility Predictor), מבחן רמת יכולת התנועה, הבנוי מסדרת תרגילים שתבצעו לקראת סיום השיקום הראשון, בשיקום המעברים או לאחר שהגדם יחלים.

המבחן מתבצע על ידי פיזיותרפיסט, והוא כולל סדרת תרגילים פשוטים בישיבה ובעמידה על רגל. בסיום המבחן תיקבע תוצאה, ויוחלט מהו ה־K שלך, כלומר: מה הפוטנציאל שלך בהיבט ההליכה.

K0 אין יכולת או פוטנציאל לנוע או לבצע מעברים בבטחה, עם או בלי סיוע, ותותבת לא תשפר את איכות החיים או את הניידות – אין זכאות לתותבת הליכה.
K1 יש יכולת או פוטנציאל להשתמש בתותבת לביצוע מעברים או לתנועה במשטחים מישוריים בקצב קבוע. אופייני לאוכלוסייה הנשארת במרחב הביתי, אוכלוסייה זו תקבל את התותבות מהסוג הפשוט, קלות המשקל, המאפשרות תנועה למרחקים קצרים, ללא צורך בשימוש רב באנרגיה או בכוח.
K2 יש יכולת תנועה ויכולת לעבור מכשולים סביבתיים ברמה נמוכה, כגון: מדרכות, מדרגות או משטחים לא אחידים – אוכלוסייה זו תקבל תותבות פשוטות, שיאפשרו להם תנועות פשוטות שאינן דורשות כוח רב.
K3 יש יכולת תנועה בקצב משתנה, יכולת לחצות את רוב המכשולים הסביבתיים, ויכולת לבצע פעילויות מקצועיות, טיפוליות או גופניות הדורשות שימוש בתותבת מעבר לתנועה פשוטה – אוכלוסייה זו תקבל תותבות דינמיות שיאפשרו תנועה פשוטה וחלקה.
K4 יש יכולת תנועה עם תותבת העולה על כישורי תנועה בסיסיים, ויכולת להתמודד עם רמות גבוהות של אנרגיה הנדרשת בתנועה ועם לחץ גבוה המופעל על התותבת. אופייני לדרישות התותבות של ילד, מבוגר פעיל או ספורטאי – אוכלוסייה זו תקבל את התותבות האיכותיות יותר, אקטיביות בעלות החזר אנרגיה גבוה.
שאל את המומחה
אולי יעניין אותך לקרוא גם:
דילוג לתוכן