מרכז מידע

תמיכה
תמיכה

הרכבת רשת תמיכת עמיתים

אלפי קטועים, ומאות קבוצות תמיכה ברחבי הארץ, מוכנים להציע את תמיכתם לאנשים המתמודדים עם השלבים טרם ניתוח קטיעת גפיים ולאחריו. אך לא קיימת דרך שיטתית לבדוק היכן ומתי מתבצעים הליכים אלו, וקטועים רבים נאלצים לאתר מקורות תמיכה נפשיים בכוחות עצמם.

יחד עם זאת, אין פירוש הדבר שעליך להתמודד לבדך עם הניתוח והשלכותיו. איתור וחיפוש אחר תומכים מתנדבים, קבוצות תמיכה וקטועים ברחבי העולם, ישפיע באופן מדהים על תהליך החלמתך ועל חייך.

תמיכת עמית 'אחד-על-אחד'

מבולבלת, מלאה בספקות, חוששת מפני העתיד, אלו הם הרגשות עימם התמודדה תמי היגינבותהאם לפני למעלה מעשור, כשכף רגלה נקטעה בעקבות פגיעת מכונית. חצי שנה לאחר ניתוח הקטיעה, היגינבותהאם התמודדה עדיין עם השאלות הרבות שנותרו חסרות מענה, ושהותירו אותה בתחושה שהיא לוטה בערפל.

"ייחלתי למישהו עימו אוכל לדבר על זה, לשאול על הפרטים הקטנים המרכיבים את חיי כקטועת רגל", היא מספרת. הסובבים אותה, בני משפחה, חברים ואנשי הצוות הרפואי, גילו נכונות לסייע לה ולהיות שם עבורה, אך אף אחד מהם לא היה מסוגל להעניק לה את הדבר החיוני ביותר לו נזקקה באמת: ידע ממקור ראשון אודות החיים לאחר קטיעת גפיים.

תמיכה מסוג זה עשויה להיקרא 'פגישת עמיתים', 'תמיכת עמיתים' או הדרכת עמיתים'. זהו סוג תמיכה ממנו נהנים קטועים רבים המתייחסים לתקשורת עם קטועים אחרים, כאל אחד ההיבטים החיוניים ביותר בתהליך החלמתם הרגשית.

כשאתה נפגש עם קטוע אחר, נשוי או מנהל זוגיות רומנטית, עובד או לומד, נהנה מספורט ופעילויות פנאי או מגדל את ילדיו כמעט ללא מגבלה, אתה זוכה לקבלת נקודת מבט חדשה אודות האפשרויות העומדות בפניך בעתיד, ללא קשר לאובדן הגפיים שלך.

עמיתים קטועים מהווים מעין "ספרייה חיה" של ידע לגבי הבנת החיים כקטוע, וביכולתם לסייע לך להימנע מטעויות אותם ביצעו. עמית קטוע יכול ליידע אותך לגבי מערכות התמיכה השונות הפועלות באזור מגוריך, מוצרים וכלים שיכולים להקל את חייך, האופן בו תוכל להתמודד עם קשיים כלכליים, לספק עצות מעשיות לגבי התמודדות עם חברות הביטוח, והיבטים רבים אחרים בהם עליך להיות בקיא על מנת לחיות חיים מוצלחים עם ולמרות אובדן הגפיים.

חושש מפני שימוש בשירותים ללא ידיים? מי יכול ללמד אותך טוב יותר מקטוע ידיים אחר? פוחד שלעולם לא תנהג שוב ברכב, כיוון שאיבדת את שתי ידיך ושתי רגליך? מי יכול להוכיח אותך על טעותך יותר מאשר אדם שאיבד את שתי ידיו ושתי רגליו, אשר נוהג ברכב כדי לפגוש אותך בבית החולים? חושש שלעולם לא תוכל לקיים שוב קשר רומנטי? מי יכול להפיג את חששך יותר מאשר קטוע שמציג בפניך את בת זוגו וילדיו?

מונה פאטל רצתה ללדת ילדים ביום מן הימים, ודאגתה העיקרית כקטועת רגל הייתה כיצד להתמודד עם ההיריון ולתפקד כאם. רגלה השמאלית נקטעה מתחת לברך בגיל 17, כתוצאה מפגיעת מכונית. טרם ניתוח הקטיעה, היא חיפשה קטועי רגליים אחרים עימם ניתן להתייעץ. היום היא מספרת שיצירת תקשורת זו טרם הניתוח הבטיחה לה שתוכל לשגשג כאם, למרות הקטיעה.

השבת האמונה

קווין טריז הוא קטוע שרגלו הימנית נקטעה מעל הברך בשנת 2005, בעקבות תאונת אופנוע. עם סיום תהליך ההתאוששות לאחר הניתוח, הוא שב למשרתו כחוקר מקרי רצח, וכטייס משנה ביחידה האווירית של משטרת לואיסוויל, קנטאקי. זוהי דוגמה מצוינת הממחישה את העובדה שניתן להמשיך באותה קריירה גם לאחר הקטיעה.

גרג רובינסון, סמל מדרגה ראשונה, איבד את רגלו הימנית מתחת לברך בשנת 2006, כתוצאה מפציעה במהלך שירותו הצבאי בקנדהאר, אפגניסטן. הוא הפך לחייל הראשון בעל גפה קטועה ותותב, שהשלים את לימודי בית הספר לתקיפה אווירית של צבא ארצות הברית בשנת 2014. והרי לך, בעזרת אמונה, ניתן להתגבר כמעט על כל מכשול.

תמי דאקוורת' איבדה את רגלה הימנית מעל הברך, ואת רגלה השמאלית מתחת לבר בשנת 2004, בעת שמסוק בלאקהוק בו היא טסה כשהוצבה בעיראק, נקלע למארב. בשנת 2012 היא נבחרה לבית הנבחרים של ארצות הברית. אלו הם הישגים מרשימים, במיוחד לאור העובדה שכיום תמי נשואה ומבצעת צניחות חופשיות, גולשת, צוללת, רצה מרתונים, טייסת, ועובדת לקראת השלמת דוקטורט. זוהי הוכחה נוספת הממחישה שכל דבר אפשרי.

הנקודה אותה עליך להבין היא שאלפי קטועים נמצאו במקום בו אתה מצוי כעת, והם משגשגים. אם אתה נאבק עם תחושות פחד, כעס, דאגה, ורגשות שליליים או מבלבלים אחרים, שקול לארגן פגישה עם עמית מתנדב לשם קבלת תמיכה נפשית. שיחה פנים מול פנים עם אדם שעבר את מה שאתה עובר כעת תסייע לך להיווכח שחייך אינם חייבים להסתיים עם קטיעת הגפיים.

יתרונות רשת תמיכת עמיתים

קבלת תמיכה מעמיתים פנים אל פנים מספקת יתרונות פסיכולוגיים אדירים לאנשים העומדים לעבור ניתוח לקטיעת גפיים, או שעברו ניתוח זה לאחרונה. במקביל, פועלות ברחבי הארץ אלפי קבוצות תמיכה המציעות לקטועי הגפיים את ההזדמנות ליצור מפגשים קבועים עם מספר קטועים בו זמנית. יתרונות ההשתתפות בקבוצות אלו כוללים:

הזדמנות להכיר חברים חדשים. עימם תחוש בנוח לתקשר את רגשותיך ודאגותיך. הם יסייעו לך להתקדם ויעודדו אותך. קטועים רבים מדווחים על תחושת האחווה המיידית אותה הם חווים במפגשים עם אנשים אחרים במצבם, שיכולים לגלות הזדהות נטולת שיפוט או ביקורת.

הנאה חסרת דאגה. בסביבה זו, תוכל ליהנות ללא הדאגה הנובעת מהמודעות המתמדת לאובדן הגפיים שלך. קבוצות תמיכה מארגנות אירועים כגון ערבי באולינג, מסיבות, אירועי שחייה או פיקניקים.

למידה חיונית. זוהי הזדמנות ללמוד כיצד אובדן הגפיים ישפיע על חייך העתידיים.

מפגשים חינוכיים. מספר קבוצות תמיכה מזמינות למפגשים הקבועים אורחים עימם ניתן לשוחח אודות מגוון נרחב של נושאים מעניינים.

מקורות מידע. קבוצת תמיכה מהווה מרכז מקורות מידע הקשורים לקטיעת גפיים. המשתתפים יכולים לשאול לעיונם ספרים, עלונים, מגזינים וסרטי וידיאו.

קידום מטרות. זוהי הזדמנות לקדם מטרות התורמות לקטועים ואנשים הסובלים ממוגבלויות אחרות.

במסגרת קבוצות התמיכה נהנים קטועי הגפיים מיתרונות הניסיון המצטבר של המשתתפים. הם זוכים להזדמנות ללמוד דברים חדשים במסגרת המפגשים, אודות מרכיבי תותבות שונים או חדשים, או מכשירי עזר המשפרים את נוחות ההתנהלות והניידות, אותם לא ניתן ללמוד במקומות אחרים. הניסיון הרב הנרכש של קטועי הגפיים המשתתפים בקבוצות התמיכה, מסייע במניעת התסכול הנובע מהצורך ללמוד בשיטת הניסוי והטעייה.

הניסיון של ניל זיגפריד, למשל, הוא דוגמה טובה. כחודשיים לאחר שכף רגלו השמאלית נקטעה בשנת 2004, הוא החליט להשתתף במפגש קבוצת תמיכה מקומית, בה פגש שני קטועי רגליים שסייעו לו עם בעיית הזעה בגרב התותב, סוגיה חשובה אותה לא העלה בפניו המומחה לתותבות. כבר במפגש הראשון עם קבוצת התמיכה, זכה זיגפריד ללמוד מניסיונם של קטועי הגפיים, ולהשתמש בידע על מנת לשפר את מצבו.

לצד היתרונות הגלומים בהשתתפות בקבוצת תמיכה, לעיתים מתעורר קושי פסיכולוגי לבקש לראשונה את הסיוע הדרוש. דעה קדומה עשויה להוביל לחשיבה לפיה קבוצת תמיכה אינה אלא אסיפת אנשים "המייללים" על מר גורלם, שמדובר בבזבוז זמן, שאתה מסתדר מצוין ללא תמיכה, או שעצם ההשתתפות בקבוצה מעידה על חולשה רגשית.

אך גם אם אתה מהסס, השתתפות בקבוצה תמיכה שווה את המאמץ. זכור כי מהות ואיכות הקבוצה נקבעת על ידי משתתפיה. באותה מידה היא אכן עשויה להתגלות כבזבוז זמן, אך מנגד היא עשויה להציע אינספור יתרונות. במקרים רבים תיווכח לדעת שהחוויה שינתה את חייך.

בשנת 1998 הקימה פאטל את קבוצת התמיכה "קטועים מאמינים, חיים ומצטיינים" ועד היום היא גדלה באופן קבוע. לדבריה, רוב קטועי הגפיים המגיעים למפגש אחד, הופכים למשתתפים קבועים. חברי הקבוצה נהנים מההזדמנות לחלוק את חוויותיהם, לשאול שאלות ולהרגיש רגילים. הם עוזבים את המפגשים עם תחושה שמחשבותיהם ברות תוקף, ושהם מובנים, מעודדים ורוחם מרוממת".