מרכז מידע

תזונה
תזונה

טיפול תזונתי למניעת סיבוכי מחלת הסוכרת

אם איבדת רגל אחת או את שתיהן בשל מחלת הסוכרת, אתה מודע לנזקים ההרסניים של מחלה זו. לרוע המזל, קטיעת רגל היא רק אחת הדרכים בה מחלת הסוכרת פוגעת בך. היא עשויה אף להזיק באופן חמור למערכת כלי הדם, לעצבים, כליות, עיניים, שיניים, חניכיים ולב.

אלו הן בעיות חמורות, וחלקן עשויות להיות אף מסכנות חיים. למרבה המזל, קיימות שיטות למניעת או מזעור בעיות אלו, גם אם אתה כבר חולה סוכרת. לדברי ה- NDIC (National Diabetes Information Clearinghouse), "הדרך הטובה ביותר לטפל בבריאות שלך היא לעבוד עם הצוות הטיפולי שלך כדי לשמור על רמות הסוכר, לחץ הדם ורמות הכולסטרול בטווח המטרה שלך". הקפדה על תוכנית אכילה נכונה וביצוע פעילות גופנית כל יום הם כלים אינטגרלים שיסייעו לך בהשגות יעדים אלו.

תזונה נכונה

האגודה האמריקאית לסוכרת ממליצה לסובלים ממחלת הסוכרת לבצע שינויים תזונתיים כחלק מתכנית הטיפול במחלה. יחד עם זאת, נכון לשנת 2013, האיגוד מדגיש כי לא קיים דפוס אכילה אחד המתאים לכולם.

בין אם העדפתך היא תכנית תזונה ים תיכונית, צמחונית או דלת פחמימות, בחירות תזונה אלו חשובות פחות מחשיבות מציאת דפוס האכילה המתאים להעדפות האכילה האישיות שלך ולסגנון חייך. את הדגש יש להציב על הקפדה מתמדת על תוכנית האכילה בה בחרת, ואספקת הצרכים התזונתיים להם אתה זקוק כדי לשמור על בריאות טובה.

שיטת הפעולה הטובה ביותר, אם כן, היא פיתוח תכנית לטיפול בסוכרת עם הרופא או עם אנדוקרינולוג. אחד משניהם יוכל לספק לך טווחי מטרה של ערכי רמות סוכר דם, לחץ דם וכולסטרול. בנוסף הרופא יכול לקבוע לך פגישה עם מדריך סוכרת, כגון אח או אחות, דיאטנית או תזונאית, שילמדו אותך כיצד להתאים את מחלת הסוכרת לחיי היומיום שלך, בין היתר באמצעות תכנון ארוחות, נטילת תרופות להורדת סוכר, שילוב פעילות גופנית בחיי היום-יום ובדיקת רמות הסוכר בדם. עם ההחלטה לגבי תכנית האכילה המתאימה לך, הצוות הטיפולי שלך יעקוב אחר התקדמותך באמצעות בדיקות, על מנת לוודא שמירה על ערכי רמות סוכר, לחץ דם וכולסטרול בטווחי המטרה.

אם אתה מעדיף לבצע לבד את השינוי, מומלץ לשקול מחדש את ההחלטה. מחקר שפורסם במהדורת פברואר 2012 של כתב העת הרפואי Diabetes Care, מצא כי מטופלים שקיבלו ייעוץ תקופתי פנים אל פנים לגבי מחלת הסוכרת, השיגו את יעדיהם מהר יותר.

מטופלים שעברו ייעוץ אחת לחודש או בתדירות גבוהה יותר השיגו תוך תקופה ממוצעת של 3.9 שבועות את ערכי המטרה, בעוד שמטופלים שעברו ייעוץ אחת לחצי שנה השיגו את ערכי המטרה תוך 13.5 חודשים.