מרכז מידע

חיים אחרי הקטיעה
כאב

מניעת הכאב ושיטות הטיפול

כאב עשוי להיות מורכב למדידה ואף מורכב יותר לטיפול. היות וכל אדם חווה כאב באופן שונה, קיימים סוגי כאב שונים ועוצמות משתנות שלו, וחלק מהאנשים סובלים מכאב במשך זמן רב יותר מאחרים.

סוגי הכאבים נעים מכאב לאחר ניתוח קטיעת גפה, ועד לכאבי רפאים, וכוללים מגוון תחושות הכוללות חוסר נוחות קלה עד לחוויית כאב משתק. יחד עם זאת, ניתן לטפל בסוגי כאב שונים באמצעות שיטות מניעה, כולל תרופות ושיטות טיפול שונות.

היכן ממוקם הכאב: אזורי כאב הקשורים לקטיעה

הגוף מעוצב כך שנוכל ללכת על שתי רגלינו ולתפקד בעזרת שתי ידינו. אובדן גפה מוציא את הגוף משיווי משקל, ואנשים מפתחים לרוב תנועות פיצוי כדי לכסות על אובדן התפקוד או שיווי המשקל. תנועות מפצות מגבירות את הלחץ על חלקים אחרים בגוף, וכאשר חוזרים על תנועות אלו שוב ושוב לאורך זמן, עשויים להתפתח כיווצי שרירים, דלקות והתנוונות של המפרקים ופציעות משימוש יתר. כל אלו גורמים לכאבים. הסעיפים הבאים דנים באזורי הגוף הנפוצים ביותר לכאבים אחרי קטיעת גפה:

גב. מחקרים מדווחים על נתונים לפיהם בין 62-75% מקטועי הגפיים סובלים מכאבי גב, בפרט כאבים בגב התחתון. למרות שעקמת חמורה של עמוד השדרה עשויה להיות מקור הבעיה, במקרים רבים הגורם לכאב טמון ביציבה לקויה, השמנת יתר, שרירי ליבה רפויים ותותבות שאינן מורכבות היטב או מתאימות לגפה.

מפרק הירך. דלדול עצם, דלקת מפרקים ניוונית ומחלת מפרקים במפרק הירך משפיעים על קטועי רגליים שמשתמשים בתותבות בשיעור גבוה מכפי שנצפה בקרב האוכלוסייה הכללית, ככל הנראה עקב הלחץ הנוסף למפרק הירך בעקבות שהשימוש בתותב. אם אתה מתכנן להשתמש בתותב, התייעץ עם הרופא, הפיזיותרפיסט ומומחה התותבות שלך לגבי שיטות למניעת בעיות אלו. אם אתה מתחיל לפתח בעיות מסוג זה, פנה אל הרופא לקבלת טיפול.

ברך. כאבים אלו מתרחשים במיוחד בקרב קטועי רגליים המשתמשים בתותבות. כאב המופיע בברך הרגל הבריאה עשוי להיות בעייתי בשל הלחץ הרב הנובע משימוש מוגבר. במקרים רבים, התאמה ויישור של התותב, הדרכה בהליכה נכונה וחיזוק שרירי הליבה יכולים להקל על הכאבים.

צוואר.  למרות ששימוש יתר בתותב, או שימוש בתותב שאינו מתאים היטב לגדם, עשוי לגרום לכאבי צוואר בקרב קטועי ידיים, יציבה לקויה או בעיות בעמוד השדרה, כגון מחלת דיסק צווארי או פריצת דיסק, הם בדרך כלל הגורם לבעיה.

כתף. מחקרים הראו ששימוש בתותב המיועד לגפה העליונה עלול לגרום למאמץ בכתף, אך גם קטועי רגליים עשויים לסבול מכאבי כתפיים, במיוחד כשהם משתמשים בהליכונים וקביים באופן שגוי. כאבי כתפיים מטופלים בדרך כלל באמצעות פיזיותרפיה או תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. המשך שימוש שגוי בעזרי ניידות או הרכבת תותב שאינו מתאים, עלולים לגרום להמשך הכאב ואף להחמרתו.

סוגי כאבים הקשורים לקטיעת גפה

בעוד שהרשימה שלהלן אינה ממצה את כל סוגי הכאב, היא מתארת את סוגי הכאבים הנפוצים ביותר הקשורים לקטיעת גפה.

 

כאב רפאים

תחושת כאב בחלק הגוף החסר. כאב זה מתואר לרוב כשורף או חד, אך לעיתים מתואר כתחושה דואבת של לחצים פיסיים. כשמונים אחוזים מקטועי הגפיים מדווחים על כאבים אלו, וכעשרה עד עשרים מהם מדווחים על פגיעה באיכות החיים כתוצאה מהכאב.

כאב רפאים נובע ככל הנראה משליחת אותות אל המוח מעצבים שהיו מחוברים לפני הניתוח לגפה החסרה. קיימים מגוון טיפולים לכאבים אלו, ביניהם תרופות ושיטות שאינן פולשניות כגון עיסוי, גירוי עצבי חשמלי דרך העור, טיפול בתיבת מראה, דיקור סיני, או שיטות פולשניות יותר כגון גירוי עמוד השדרה וזריקות סטרואידים או חומר הרדמה מקומי בשילוב עם תמיסת סטרואידים נוזלית.

כאב חד. מתחיל בפתאומיות ובמקרים רבים מרגיש ככאב חד. הוא נובע מסיבה פרטנית, כגון ניתוח, וניתן לפתרון באמצעות טיפול במקור הבעיה. כאב חד עשוי להימשך רגעים ספורים או לחלוף כעבור חצי שנה, תלוי בגורם לכאב.

כאב כרוני. נמשך למעלה מחצי שנה, ועשוי להיות לו גורם רפואי אחר, כגו מחלה או זיהום.

כאב איסכמי. נע בחומרתו בין בינוני לקשה, וקשור לירידה באספקת הדם. כאב זה עשוי להיגרם ממספר סיבות, ביניהן זרימת דם בלתי מספקת כתוצאה מפציעה או טראומה כירורגית. מטופלים שעברו ניתוח קטיעת גפה עקב סיבוכי מחלת הסוכרת ומחלת כלי דם היקפיים, חווים במקרים רבים כאב איסכמי במשך שנים, טרם ניתוח הקטיעה.

נוירומה. הידועה לעיתים כעצב לכוד או גידול עצבי. זוהי מסה כואבת של סיבי עצב המורכבת מקצוות עצבים חתוכים לאחר הקטיעה. ניתן לטפל בנוירוזות באמצעות תרופות נוגדות דלקת או תרופות נוגדות פרכוסים, ולעיתים נדרש אף ניתוח להסרת הנוירומה.

כאב נוירופתי. ידוע אף ככאב עצבי, ומורכב מכאב כרוני הנובע מגירוי, נזק או הרס של עצב. הוא מתואר לרוב ככאב חד, עוקץ או שורף. כאב נוירופתי קשור למחלות המשפיעות על מערכת העצבים, כמו סוכרת.

כאב לאחר ניתוח. זוהי תגובה מורכבת לטראומה לרקמה המתרחשת במהלך הניתוח, המעודדת רגישות יתר של מערכת העצבים המרכזית. התוצאה היא כאב באזורים שאינם מושפעים ישירות מההליך הכירורגי.

כאב בגדם. נגרם כתוצאה ממחלה, זיהום, צמיחת עצם, נוירומות, רקמה צלקתית רגישה או גורמים רפואיים אחרים. תותב שאינו מתאים היטב לגדם או אינו מורכב ישר, וטיפול לקוי בגדם, עשויים לגרום לכאב תקופתי או טורדני בגדם, ומחקרים מראים שכעשרה אחוזים מקטועי הרגליים וכ-14% מקטועי הידיים מדווחים על כאב מתמשך בגדם. בהתחשב בגורמים הרבים לכאב זה, יש לבצע הערכה מקיפה כדי לקבוע את אופן הטיפול המתאים לכאב בגדם.

מניעת כאבים

השיטה הקלה ביותר לטפל בכאב היא מניעתו. ד"ר רוברט ה. מאייר, מומחה לרפואה פיסיקלית ושיקום, ומנהל מרכז השירותים האמריקאי לקטועי גפיים בדנבר, קולורדו, ממליץ על גישת כל-המטופל לטיפול בכאבים מהם סובלים קטועי גפיים.

גישה זו מתייחסת לכל ההיבטים בסגנון החיים של המטופל, וכוללת פעילות גופנית, הדרכה לגמילה מהרגלים שליליים כגון עישון, אשר יכולים להחמיר מצבים כואבים קיימים, במקביל להקפדה על תזונה בריאה והרגלי שינה נכונים, המסייעים למטופלים להגשים את מלוא יכולותיהם כשהם נהנים מאיכות חיים גבוהה. לדברי מאייר, תרופות לשיכוך כאבים צריכות להיות בשימוש "מתאים ומנקודת מבט מתאימה."

תותב שאינו מתאים לגדם, או שהותאם לגפה באופן לקוי, עלול, בין יתר הפציעות, להוביל גם לחבורות כואבות וחתכים בעור הגדם. הליכה שאינה יציבה ותותב שאינו מתפקד כראוי עלולים לתרום באופן משמעותי לכאבי גב, ברכיים וכתפיים. עליך לוודא שהתותב מתפקד היטב ושאתה מקבל הדרכה מלאה על אופן השימוש בו.

כאבים כרוכים אף במימד פסיכולוגי. כאבים חדים וכרוניים עשויים להוביל לתנודות במצב הרוח, לכעס, הפרעות רגשיות כגון חרדה ודיכאון, ולהתבטא בהיבטים פיסיים, כגו כאב. יחד עם זאת, אבחון מוקדם וקבלת טיפול וייעוץ מטפלים בהפרעות אלו ביעילות עד להקלת התסמינים.

אם לא הצלחת למנוע את הכאב, קיימים טיפולים אחרים, ביניהם תרופות ואמצעים שאינם פולשניים, או פולשניים במידה מזערית.

 

טיפולים תרופתיים לכאבים

במקרים בהם פיזיותרפיה או הליכים אחרים שאינם פולשניים לא הועילו לך כשיטות לטיפול בכאב, הצוות הרפואי יציע תרופות לשיכוך כאבים, העובדות באמצעות חסימת מעבר אותות כאב אל המוח. בדומה להיבטים רבים אחרים הנוגעים לבריאותך הכללית, לא קיימת תרופה אחת להקלת כאב, המתאימה לכולם.

יתכן שתאלץ להתנסות בתרופות שונות במינונים שונים עד למציאת סוג הטיפול היעיל עבורך. תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות (NSAIDs) יעילות בדרך כלל לשיכוך כאבים קלים, בעוד שאופיואידים יעילים לטיפול בכאבים עזים.

תרופות נוגדות דלקות שאינן סטרואידיות ניתנות לרכישה ללא צורך במרשם רופא, וכוללות אדוויל, אדקס נורופן, נפרוקסן, נרוסין, נקסין, פוינט, סודיום, ומספר סוגי אספירין. תרופות רבות מסוג זה ניתנות לרכישה עם מרשם רופא בלבד וכוללות סלקוקסיב, וולטרן, קטופרופן, ודיקלופנק.

משככי כאבים נרקוטיים. זמינים בצורות שונות, ומחייבים מרשם רופא. התרופות הנפוצות יותר הן פנטניל (אבסטרל, אקטיק, פנטה, פנטאדול, פקפנט), הידרוקודון, הידרומורפון (פלדון), מפרידין, מתדון (אדולן), מורפין ואוקסיקודון (אוקסיקוד, אוקסיקונטין, פרקוסט, טרגין).

תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נוגדות פרכוסים. משמשות בדרך כלל לטיפול בדיכאון ובפרכוסים. הן יעילות לעיתים בהקלת כאבים הקשורים לקטיעת גפה, כגון כאבי רפאים וכאבים מנוירוזות. הרופא יכול לרשום תרופות אלו, כשטיפולים אחרים נכשלו. כל התרופות האלו כרוכות בסיכונים ותופעות לוואי אפשריות, והצוות הטיפולי יקבע אותן בהתחשב במצבים פרטניים, ולרוב למשך תקופה מוגבלת.

טיפולים אלטרנטיביים

שיטות חדשות שאינן פולשניות לטיפול בכאב נבדקות באופן קבוע. כך, למשל, מרפאת Neuros Medical בווילובי, אוהיו, הכריזה כי טכנולוגיית חסימת עצב בתדירות גבוהה שפותחה אצלם, אשר כוללת אלקטרודה המופעלת על ידי גנרטור, הממוקמת ליד עצב היקפי, אושרה על ידי ה- FDA לניסיון במחקרים קליניים כמנגנון להקלה על כאבים בקרב קטועי גפיים. יחד עם זאת, קיימים טיפולים וטכניקות לניהול כאב ללא תרופות, אשר נמצאים כבר היום בשימוש:

דיקור סיני. כולל החדרת מחטים דקות לעור, במטרה לגרות נקודות לחץ מסוימות בגוף. שיטה זו נמצאה יעילה בטיפול במקרים מסוימים של כאב רפאים. דיקור אלקטרוני מעביר זרם קל בין המחטים בשעה שהן נעוצות בעור.

טיפול בחום. זוהי שיטת ריפוי השרירים העמוקים והמפרקים באמצעות שדות אלקטרומגנטיים בתדירות גבוהה עם תנודות תכופות, תוך שימוש בגלים קצרים או גלי מיקרו על מנת להגביר את זרימת הדם ולהאיץ את הריפוי, להשגת הקלת הכאבים.

התעמלות או פיזיותרפיה. שיטות המסייעות בהתמודדות עם כאבים. קטועי גפה נוטים לחוות כאבים כתוצאה מסגנון חיים נייח שאינו פעיל, החלשות שרירי הליבה, אכילת תזונה שאינה בריאה, תותב שאינו מותאם כראוי או הליכה שאינה יציבה.

עיסוי. טיפול ברקמות הגוף הרכות, לריכוך ומתיחת שרירים ומפרקים. הטיפול משפר את זרימת הדם, מפחית נפיחות ומשרה רגיעה, ובכך מוביל להפחתת חרדה, לחץ וכאב.

מדיטציה. בצורתה הבסיסית ביותר, כוללת התמקדות בנשימה. מחקר שפורסם בכתב העת הרפואי The Journal of Neuroscience מצא כי מטופלים שהשתתפו בארבעה שיעורים שנמשכו 20 דקות כל פעם, ולמדו טכניקת מדיטציה הידועה בשם קשב ממוקד, דיווחו על ירידות מובהקות בדירוג ועוצמת הכאב.

טיפול בתיבת מראה. סוג טיפול חזותי, במהלכו המטופל נכנס לתוך תיבת מראה, שבמרכזה ממוקמת מראה, המשקפת את צד הגוף שלא עבר קטיעה, כך שנדמה לו כאילו יש לו שתי גפיים תקינות. הוא מבצע בתוך התיבה סדרת תרגילים עם הגפה הבריאה, בעודו מדמיין כי ההשתקפות במראה היא של הגפה החסרה. תרגיל זה הוכח כיעיל בהקלה על כאבי רפאים בקרב שיעור משמעותי של קטועי גפיים.

ייעוץ או טיפול בדיבור. מסייע בחשיפת והקלת הגורמים הרגשיים המובילים לסבל, ומתבטאים בכאבים גופניים.

גירוי עמוד השדרה. יעיל לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים בגב או בגפיים. טיפול זה כרוך בהעברת זרמים חשמליים חלשים לעמוד השדרה באמצעות חוטים רכים ודקים, עם מוליכים אלקטרוניים בקצותיהם, על מנת לחסום את אותות הכאב.

גירוי עצבי חשמלי דרך העור (TENS). מעביר זרמים חשמליים עם מתח נמוך דרך העור אל העצבים על ידי אלקטרודות, על מנת להקל על כאבים.

אולטרסאונד. כרוך בהעברת גלי קול לרקמה אנושית. העברה זו גורמת ליצירת חום מקומי קל, שמעודד את הרפיית השרירים והפחתת הכאב על ידי הרגעת קצות העצבים.

אין צורך לחיות עם כאב כרוני ומגביל. אם אתה סובל מכאבים, התייעץ עם הרופא לקבלת יעוץ אודות אפשרויות הטיפול האפשריות עבורך. הפתרונות זמינים וקיימים.