מרכז מידע

התאמה
התאמה

אפשרויות השימוש בתותב לשיפור הניידות

כשאתה שוקל להתחיל להשתמש בתותב, חשוב שתבין שקביעת יכולת השימוש בו מתבצעת תחילה על ידי רופא. טרם הניתוח, הרופא שלך יבחן את חוזק השרירים, שיווי המשקל וטווח התנועה שלך. לפני הליך הקטיעה ולאחריו, הרופא, בשיתוף עם אנשי צוות אחרים בטיפול הרפואי שלך, יעריכו את מצב בריאותך הכללית ויבחנו מקרוב בעיות רפואיות העלולות להיות כרוכות במאמץ גופני נוסף שיגרום לסיכון, כמו גם נזקים גופניים ממחלות כגון סוכרת, המונעים את אפשרות השימוש בתותב.

בנוסף תוערך אף בריאותך הנפשית, רמות האנרגיה, מידת התפקודיות שלך והמשאבים הקיימים בביתך לתהליך ההתאוששות. אם נמצאת מתאים להרכבת תותב, הרופא יצייד אותך במרשם מתאים. ההחלטה להמשיך עם אפשרות זו או לא, תלויה בך.

הרכבת תותב: זה לא כל כך פשוט

אם הרופא מחליט שהינך מועמד מתאים להרכבת תותב, המחשבה הראשונה המעסיקה את תודעתך אינה קשורה בהכרח להעדפתך להשתמש בתותב, בכיסא גלגלים, הליכון או קביים, או אם אתה מעוניין בכלל להשתמש בתותב.

טרם ההתלבטות בשאלות אלו, בחן בכנות את ההיבטים החיוניים בחייך. חשוב על ערכיך ועל איכות חייך. שקול את סגנון החיים, המשאבים ויעדי השיקום שלך. לעיתים, עריכת רשימת נקודות אלו תסייע לקבלת ההחלטה.

בשלב הבא, חקור את טווח התנועה המלא או אפשרויות מכשירי העזר הזמינים לסוג הקטיעה אותה עברת. התייעץ עם הצוות הרפואי, בצע מחקר באינטרנט והתייעץ עם קטועים אחרים. זכור כי חלק מקטועי הגפיים אינם משתמשים כלל בתותבות, וחלקם משתמשים בהם לעיתים.

השאלות אותן עליך לשאול את עצמך כוללות את ההיבטים שיסייעו לך להשיג את יעדיך ויאפשרו לך לחיות את החיים אותם אתה מבקש לעצמך. האם קיימת רמפה המובילה למרפסת ביתך? האם אתה זקוק ליד תותבת לביצוע עבודות גינון? למכשיר שיסייע לך לשוב למקום עבודתך או לטפל בילדיך? האם אתה מעוניין לנוע על כיסא גלגלים מותאם אישית? האם קיימת מעלית במקום המדרגות לכניסה לבית? האם בכוונתך לנהוג במכונית או לרכב על אופנוע?

"האם אני מעוניין ללכת שוב?"

זוהי השאלה האמורה להעסיק קטועים. נקיטה בגישה מורחבת יותר להבנת יעדי הניידות, תסייע לך. מומחה התותבות והפיזיותרפיסט יסייעו לך לבחור את מכשיר הניידות או מכשיר העזר שיעבדו באופן הטוב ביותר עבורך.

גישה רחבה יותר תסייע לך אף להימנע ממלכודות לאחר הקטיעה. המלכודת העיקרית היא הצבת ציפיות שאינן מציאותיות לגבי יכולותיך הגופניות. אנשים הסובלים מרמות אנרגיה נמוכות ותחלואות מרובות יותר מאנשים אחרים, יגלו שניידות כללית לאחר הליך קטיעה, מאתגרת יותר.

יחד עם זאת, שימוש בתותב עשוי להיות אף אינטנסיבי יותר מבחינה אנרגטית. אדם שעבר קטיעת רגל אחת מתחת לברך, מפעיל שלושים אחוזי אנרגיה יותר במהלך הליכה עם גפה מלאכותית, בהשוואה לאדם המתהלך על שתי רגליו. הליכה עם תותב מעל לברך כרוכה בהפעלת שבעים אחוזי אנרגיה יותר.

האם זהו תרחיש עימו אתה מסוגל להתמודד? אל תניח לנחישותך לעקוף את המציאות. יחד עם זאת, זכור כי לעולם אין זה מאוחר מידי לשפר את הכושר הגופני שלך. קטועים רבים ממשיכים לבצע את הפעילויות אותן ביצעו טרם הקטיעה, או שהם מתחילים בפעילות ספורטיבית חדשה, כגון גלישת סקי, גולף ואף צניחה חופשית.

יתרונות השימוש בתותב

אם נמצא כי הינך מועמד מתאים לתותב, אך עדיין אינך בטוח שזוהי אכן הברירה הנכונה עבורך, קח בחשבון את חלק מהיתרונות הגלומים בשימוש במתקן תותב: ברבים מהמקרים, גפה תותבת תעניק לך אפשרות פעילות גופנית רבה יותר בהשוואה לאפשרויות אחרות.

תנועות לכיוון מעלה מסייעות למחזור הדם ולמערכת העיכול, ומחקרים הראו כי קטועים המקפידים על פעילות גופנית באופן סדיר נהנים מביטחון עצמי גבוה יותר ותחושת בריאות כללית טובה יותר, בהשוואה לקטועים נייחים.

תותב מעניק לך עצמאות תפקודית מוגברת יותר. כלומר, יתכן שתוכל לשוב ולבצע פעולות רבות בהן הורגלת טרם אובדן הגפה, ללא צורך בהסתמכות על סיוע של אחרים. גם היבטים הנתפסים כשוליים, כגון הליכה עצמאית לשירותים, או הלבשה עצמאית, נתפסים כניצחונות משמעותיים. קטועי רגליים המשתמשים במקביל בתותבות ובכיסא גלגלים, מדווחים שהם חשים פחות את סטיגמת הנכים, כשהם לובשים תותב.

מחקר ישראלי שנערך בשנת 2013 הראה שקטועים שהשתמשו בתותבות חוו בריאות מוגברת יותר, הפגינו חכמה מוגברת יותר ותוחלת החיים שלהם נמצאה ארוכה יותר, בהשוואה לקטועי רגליים שהשתמשו בכיסא גלגלים.

כלומר, רוב קטועי הגפיים שבריאותם תקינה דיה, ויש להם גישה לתותבות, משתמשים בתותב או לפחות מנסים את השימוש בו, היות והשקעת הזמן והאנרגיה הדרושה ללמידת השימוש בתותב, משתלמת.

מציאת התותב הנכון

אם החלטת לרכוש תותב וטרם ביצעת זאת, תחילה עליך למצוא מומחה טוב לתותבות. התחל בבקשת המלצות מקטועים אחרים, ומהמלצות משתתפי קבוצות תמיכה לקטועים, ספקי מידע וקלינאים עליהם אתה סומך.

בדיקות סקר למציאת מומחי תותבות מתאימים

המידע הראשוני אותו יש לברר והנוגע לכל מועמד מתאים לתותבות כולל:

 1. האם המועמד מוסמך, והאם עבר את ההכשרות הראויות לייצור תותבות? האם הוא ספק מורשה מטעם משרד הבריאות? על מנת לעמוד בדרישות אלו, המומחה צריך להציג תעודות ממוסדות לימודים, אישור הנוגע להתמחויות שונות, אישור מטעם משרד הבריאות, ולעיתים אף מטעם משרדי הביטחון והרווחה.
 2. מהי רמת הניסיון אותה יש למועמד בייצור והתאמת תותבות?
 3. האם בית העסק שלו ממוקם באזור גיאוגרפי נוח מבחינתך? אם לא, האם אתה מוכן לנסוע את המרחק הדרוש על מנת לפגוש בעל מקצוע זה?

גם אם קיבלת המלצה מאדם אותו אתה מכיר ועליו אתה סומך, שהפנה אותך למומחה תותבות, חשוב שתראיין יותר ממועמד אחד. במידה ואינך מסוגל להשלים בעצמך את הראיונות, בקש קרוב משפחה או חבר קרוב שיבצעו את המשימה עבורך.

עשרת השאלות אותן יש לשאול במהלך ראיונות למציאת מומחה תותבות

אלו הן השאלות אותן יש לשאול במהלך המפגש עם כל מועמד:

 1. כמה קטועים נמצאים בטיפולך מידי שנה?
 2. מהם תחומי המומחיות שלך? תחומים אלו צריכים להתאים לצרכיך ומטרותיך.
 3. עם אלו אוכלוסיות אתה עובד? קטועים מבוגרים? אנשים המתעניינים בספורט? באופן כללי, תהיה מרוצה יותר ממומחה תותבות שעבד בהצלחה עם קטועים בעלי צרכים ומטרות זהים לשלך.
 4. האם אתה משתף פעולה עם צוות שיקום או שאתה פועל בשיתוף עם ספקי שירות אחרים? אם כן, תאר כיצד הינך מתאם את מהלך הטיפול עם אחרים.
 5. האם תוכל לצייד אותי ברשימת התותבות האפשריות עבורי? הכוללת את היתרונות, החסרונות והעלות של כל חלופה?
 6. מהי עמדתך בנוגע לטכנולוגיה מתקדמת?
 7. לאלו מוצרים קיבלת הדרכה נוספת או אישור נוסף לספק ולהתאים? מהי רמת הניסיון שלך בעבודה עם התקנים אלו?
 8. האם אתה עובד בשיתוף פעולה עם פיזיותרפיסט מנוסה בטיפול בקטועים, המנוסה בסוג המתקן שנרשם עבורי?
 9. האם תוכל לסייע לי בהתנהלות מול חברת הביטוח, כדי לוודא שעלויות התותב שלי מכוסות בהתאם לפוליסת הביטוח בה אני מחזיק?
 10. האם אני יכול ליצור קשר עם לקוח נוכחי שלך, כדי לוודא את מידת שביעות רצונות מהעבודה עימך?

אם עברת קטיעת רגל מסוג ארטל, אתר מומחה תותבות בעל ניסיון נרחב בעבודה עם קטועי רגליים, שעברו הליך זה. מקום טוב להתחיל בו יהיה אצל מומחה שעבד עם 25 קטועי ארטל.

המפתח להצלחת התותב

באופן אידיאלי, תעבוד עם אותו מומחה תותבות לטווח הארוך, ולכן יחסיכם ההדדיים צריכים להתבצע בנוחות עם רמת התקשורת הטובה ביותר. בעוד שמומחה התותבות שלך צריך לדעת להקשיב ולתקשר היטב, זכור כי תקשורת יעילה היא דו-צדדית. מלא את החלק שלך על ידי מתן מידע מפורט שהמומחה צריך כדי לעבוד איתך באופן מוצלח. ביסוס קשר איתן וארוך טווח ביניכם הוא המפתח לשימוש מוצלח בתותב.

תהליך ההתאמה

עם בחירת המומחה המתאים לתותבות, ודיון במרשם האישי שקיבלת, סגנון חייך, צרכיך ומטרותיך, המומחה יבדוק את הגדם שלך ויתחיל בתהליך ההתאמה. תהליך זה יכול להתחיל עם הוצאות התפרים, או בעיתוי בו ייקבע שהגדם יכול לשאת משקל מועט או להתמודד עם לחץ.

בתחילה ייקבע עבורך שימוש בתותב זמני, העובד בבחינת גלגלי עזר. הגפה התותבת הזמנית תגיע כחודשיים או שלושה לאחר הניתוח. התותב הקבוע יגיע לרוב תוך ארבעה עד שישה חודשים מהניתוח. קטועים עם בעיות בריאותיות, כמו סוכרת, עשויים להמתין זמן רב יותר להתאמת תותבות. התותב הזמני לא ייראה כמו התותב הקבוע, אך אתה יכול להתחיל ללמוד להשתמש בו תחת הדרכת הפיזיותרפיסט שלך.

מומחי תותבות וחברות מסוימות מייצרות תותבות שיאפשרו לך את השימוש ב"התקן ניסיוני" כדי שתוכל לתרגל איתו טיפולי פיזיותרפיה ולקבוע אם הוא מתאים עבורך. בתרחיש זה, וודא כי תקופת הניסיון ארוכה דיה על מנת ללמוד כיצד להפיק את המרב מההתקן.

חלקי התותב

סוג הקטיעה שעברת, וסוג התותב שנרשם עבורך, הם הקובעים את המרכיבים מהם מיוצר התותב. מרכיבים בסיסיים אלו כוללים את ההיבטים הבאים:

תושבת. מתאימה לגדם ומחברת בינו לבין התותב. היא יכולה להיות מותאמת באופן אישי באמצעות יציקת טיח או פיברגלאס של הגדם, או להיות מיוצרת בהתאם למדידות ממוחשבות. התאמה נכונה של התושבת חיונית לשימוש מוצלח בתותב. כשצורת או גודל הגדם משתנה עקב נפיחות, ניוון שקיקים או תנודות במשקל הגוף, יתכן שיהיה צורך לשנות את התושבת ולהתאימה מחדש.

גרב או שרוול. ממשק החוצץ בין עורך לבין התושבת, למניעת חתכים וחיכוכים. הוא יכול להיות מורכב מבד, ג'ל סיליקון או קצף, ולהכיל חומרים הנושאים תכונות נוגדות מזהמים.

מערכת השהייה. מקבעת את התותב על הגדם. קיימות מערכות השהייה שונות, ביניהן חגורות, רצועות וסרטים; השהייה אנטומית; שרוולי השהייה; מנגנונים עם מנעולי פינים; מערכות יניקה; והשהייה על בסיס ואקום. לכל סוג יש יתרונות וחסרונות, והבחירה שלך תלויה במספר גורמים, ביניהם עלות, אסתטיקה, סגנון חיים, סוג הקטיעה, רמת הפעילות ומטרות.

מוט או פיילון. מחבר את התושבת להתקן הקיצוני.

התקן קיצוני. כף יד, וו, או התקן המחובר לקצה הגפה העליונה של התותבת, ומטרתו לסייע לך בביצוע פעולות מיוחדות.

כיסוי עורי. כיסוי קוסמטי שאינו חובה, המורכב מעל התותב ומעוצב כך שייראה כמו גפה טבעית.

המרכיבים הפרטניים לרמת הקטיעה כוללים את הפריטים הבאים:

כף רגל

כפות רגליים תותבות מתאימות לקטגוריות הבאות:

קרסול מוצק, עקב מרופד. כף רגל בעלת עומס זעזועים נמוך, המספקת מראה טבעי עם תנועה מוגבלת או ללא תנועה כלל בעת הליכה. אפשרות זו מתאימה לקטועי רגליים עם רמת תפקוד 1 או יותר.

ציר יחיד. כף רגל בעלת עומס זעזועים נמוך, הנעה למעלה ולמטה להגברת היציבות. היא מאפשרת הליכה יציבה על מגוון משטחים. אפשרות זו מתאימה לקטועי רגליים עם רמת תפקוד 1 או יותר.

רב צירי. כף רגל בעלת עומס זעזועים בינוני, הנעה למעלה ולמטה ומצד לצד. אפשרות זו תואמת קטועי רגליים בעלי רמת תפקוד 2 או יותר.

תגובה דינאמית. כף רגל בעלת עומס זעזועים גבוה הצוברת ומשחררת אנרגיה במהלך הליכה וריצה. אפשרות זו תואמת קטועי רגליים בעלי רמת תפקוד 3 או יותר.

תגובה דינאמית רב צירית. כף רגל בעלת עומס זעזועים גבוה התואמת כל פעילות על גבי כל משטח. אפשרות זו תואמת קטועי רגליים בעלי רמת תפקוד 3 או יותר.

ברך

במקרה של קטיעת רגל מעל הברך, תזדקק לברך תותבת. מערכות ברכיים כוללות ברכיים עם צירים פשוטים, ברכי בטיחות שננעלות, ברכיים הידראוליות כבדות שמאפשרות את סיבוב המפרק וברכיים יקרות יותר עם טכנולוגיות מתקדמות, הנשלטות על ידי מיקרו-מעבדים ותוכנה מתוחכמת. קיימים שני סוגים בסיסיים של ברכיים תותבות:

ברכיים מכאניות. המשמשות כציר מכאני להחלפת מפרק הברך. מנגנוני נעילה, חיכוך או מערכת הידראולית משמשים לשליטה במהירות וקלות הזזת מפרק הברך.

ברכיים הנשלטות באמצעות מיקרו מעבדים. הן נעזרות במחשב המורכב בתוך הברך התותבת, ותפקידו לנטר ולשלוט בנוזלים או באוויר הנמצאים בתוך ההתקן. בקרה רציפה זו מאפשרת התאמות מהירות ואוטומטיות להתנגדות, כך שהמשתמשים יכולים ללכת במהירויות משתנות ולנווט בין מכשולי דרך בבטיחות רבה יותר.

זרוע

קיימים הבדלים רבים גם במערכות התותב של הגפה העליונה:

 • גפיים תותבות המונעות בכוח הגוף ונעזרות בכבלים, רתמות ורצועות לשליטה בהתקן הקיצוני.
 • מערכות myoelectric הנעזרות באלקטרודות וכיווצי שרירים ליצירת תנועה.
 • גפיים רובוטיות מתוחכמות להפליא ופועלות באמצעות עצבים מוטוריים שחוברו מחדש, או באמצעות אותות מהמוח. הן נקראות לעיתים "ביוניות".

מחקרים קליניים לבטיחות ההתקן

מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, הוא הגוף המסדיר את התותבות כהתקנים רפואיים בארצות הברית. התקנים רפואיים מסווגים בהתאם לנזק אותו הם עשויים לגרום: התקנים השייכים לקבוצה אחת הם בעלי סיכון נמוך, כגון תחבושות אלסטיות.

הקבוצה השנייה כוללת התקנים הנושאים סיכון בינוני, כגון כיסאות גלגלים ממונעים. ההתקנים השייכים לקבוצה השלישית מוגדרים כמכשירים הנושאים סיכון גבוה, כגון קוצבי לב. רוב ההתקנים התותבים הזמינים כיום שייכים לקבוצה הראשונה.

מוצר בסיכון גבוה אינו מאושר לשיווק בארצות הברית, אלא אם כן ה-FDA קיבל די ראיות מדעיות התומכות בבטיחותו ותקינותו. ראיות מדעיות אלו כוללות תיעוד המידע שנאסף מאנשים, באמצעות מחקרים קליניים.

בשלב הראשון בוחן מחקר קליני את הטיפול, התרופה או המכשיר החדש על קבוצה קטנה של אנשים, המונה בסביבות עשרים משתתפים, על מנת לבדוק האם המוצר בטוח לשימוש בניסויים בשלבים השני והשלישי.

ברוב המקרים מדובר במשתתפים שהם מתנדבים, המצורפים באופן אקראי לאחת משתי קבוצות. קבוצה אחת היא קבוצת המחקר, והיא מקבלת את הטיפול, התרופה או ההתקן החדשניים, והקבוצה השנייה היא קבוצת הביקורת, המקבלת משהו אחר, כגון טיפול קיים, פלצבו, או טיפול דמה.

בתום תקופת המחקר, מושוות תוצאות קבוצת המחקר לתוצאות שהתקבלו מקבוצת הביקורת, כדי לקבוע אם הטיפול, התרופה או ההתקן החדשים סייעו לנבדקי המחקר יותר מאשר החלופות הוותיקות.

מחקרים

היות ותותבות מורכבות על השלד, בניגוד לשתלים המוחדרים לגוף, הן מוגדרות כבטוחות ופטורות מדרישות מחקריות. כתוצאה מכך, היקף המחקר שבוצע על שימוש בתותבות בהשוואה להתערבויות רפואיות אחרות קטן מאוד.

מחקרים המתבססים על חוויית המשתמש, הבוחנים את השימוש בתותבות, זוכים למענקים מממשלת ארצות הברית, ארגונים ללא מטרות רווח ויצרני תותבות. ככל שהתקני התותבות מתקדמים ומתוחכמים יותר מבחינה טכנולוגית, כך צומח לאיטו הגוף המחקרי בנושא זה. מספר קטועים שהתנדבו להשתתף במחקרים חווייתיים אלו, גילו כי זוהי שיטה נהדרת לתרום לשירות לקהילה, ואף לקבל תמורה מקהילת העוסקים בתותבות.

תוצאות המחקרים

בדומה למחקרים קליניים, תוצאות המחקרים החווייתיים מספקים מידע מדעי מועיל, אך בצורה שונה. תוצאות המחקרים משתמשות בדרך כלל בנתונים על התערבות רפואית או אופן הטיפול בקטועי הגפיים, ומנתחים את התוצאות שנצפו "בעולם האמיתי" לפי ההתערבות או הטיפול שניתנו.

כך, למשל, מוסדות שיקום עשויים לפרסם את ציוני התפקודיות באתר האינטרנט שלהם בדירוג סולם FIM – Functional independence measures, כך שמטופלים עתידיים יוכלו להיווכח בשיעורי ההצלחה של המוסד.

ציונים נמוכים מדרגים את כמות הסיוע הדרוש למטופלים כדי לבצע פעילויות שונות בחיי היומיום. ציוני FIM הנקבעים לפני השהות בבית החולים ולאחריה, חושפים את רמת שיפור התפקוד של המטופלים במהלך תקופת שהותם במוסד זה, והטיפול אותו קיבלו. ניתן להשוות ציוני FIM מטעם שני בתי חולים על מנת לקבוע מי משניהם מבצע עבודה טובה יותר בסיוע למטופלים להשגת עצמאות גופנית.

עיקרון זהה חל על השימוש בתותבות. בדומה למחקרים קליניים, מדדי התוצאות אינם משתמשים באופן נרחב בתחום התותבות כמו בתחומים רפואיים אחרים. אך אם בית עסק העוסק בייצור תותבות עוקב אחר תוצאות הטיפול ומוכן לחלוק את שיעורי הצלחתו עם מטופלים עתידיים, ניתן לראות בכך סמן חיובי למסירות בית העסק לסיוע בהשגת עצמאות רבה ככל הניתן למטופליו.

 

הגנת ההשקעה בתותב

התקני תותבות יקרים, ולכן יש לטפל בהם כאילו היו הגפיים הטבעיות שלך. גם אם ביטוח הבריאות שלך כיסה בתחילה את עלויות התותב, יתכן שהפוליסה אינה מכסה את עלויות ההחלפה או ביצוע תיקונים. אם התותבות אבדו, נגנבו או ניזוקו, יתכן שתאלץ ללמוד לחיות בלעדיהן או לשלם על החלפה או תיקון. קיימים מספר אמצעי זהירות שניתן לנקוט על מנת להימנע מגניבת, אובדן או גרימת נזק לתותבות.

גניבה ואובדן

במהלך השהייה במקומות ציבוריים, תהיה מעוניין להרכיב את התותבות. יחד עם זאת, יהיו פעמים בהן תבקש להסירן, או לשאת עימך תותבות נוספות. כך, למשל, יתכן שתהיה מעוניין להסירן לפני שחיה או ביצוע פעילות מאומצת במהלכה התותבות עלולות להיפגע.

במהלך טיול, יתכן שתישא עימך בתיק נסיעות תותבות לגיבוי או התקנים בעלי קצה מיוחד, כגון כף רגל או כף יד. במצבים אחרים, כמו בקניון או בחנות, תוכל לנוע באמצעות כיסא גלגלים ולהשאיר את התותבות במכונית. התרחשויות אלו מציבות את התותבת שלך בסיכון לגניבה או אובדן.

הפחתת סיכון זה מתאפשרת באמצעות הימנעות מהותרת התותבות חשופות לעיני הציבור ללא כל השגחה. בקש מאדם בו אתה בוטח שישמור על התותבות או שינעל אותן במקום בטוח מחוץ לטווח ראייה, כדי שאף אחד לא יתפתה לגנוב אותן.

אם אתה נושא תותבות איתך בתיק, וודא כי אף חלק שלהן אינו מציץ מהתיק כך שאחרים לא יוכלו לראותן. הייה זהיר במיוחד כשאתה משתמש בכיסא גלגלים, קביים או תותבות קצרות, ונושא את התותבות בתיק או בתרמיל. אם בשלב מסוים הנחת אותן במקום כלשהו, תוכל לשכוח אותן בקלות. דרוש רגע אחד בלבד לאדם אחר לקחת אותן.

נזק

התותבות עלולות להינזק כשאינך מקפיד על הוראות מומחה התותבות ויצרן ההתקן. עם קבלת התותבות, בקש מהמומחה להראות לך כיצד לטפל בהן. אם הן מגיעות עם חוברת מוצר, קרא את החוברת. למד כמה שיותר על ההתקנים שלך.

האם חום או קור יפגעו בהן? האם השארתן במכונית חמה או במיקום סמוך מידי לתנור חימום עלול להמיס אותן? האם הן עמידות למים, או שנוזלים עלולים לגרום לחלודה או נזק לרכיבים החשמליים שלהן? האם יש דרכים להגן על התותבות מחום, קור, נוזלים וסכנות אחרות?

חלק מקטועי הרגליים אוהבים את המראה המכאני עם הטכנולוגיה המתקדמת, ואינם מכסים את התותב בכיסוי עורי, בעוד שאחרים מעדיפים את פשטות הרכבת התותב ללא כיסויים. יחד עם זאת, יתכן שזו אינה השיטה הטובה לשמירת בטיחות התותב.

כיסויים זמניים או קבועים מסייעים בהגנת המתקן מנוזלים, כימיקלים ומכות חזקות, במיוחד כשאתה מבצע פעילויות מיוחדות. לכן שאל את מומחה התותבות או היצרן איזה סוג כיסוי מתאים ביותר עבורך.

הכר את פעולות התחזוקה וההתאמות אותן ביכולתך לבצע בעצמך עם ההתקנים שלך, והבן אלו פעולות צריכות להתבצע על ידי מומחה לתותבות בלבד. אם אינם מקפיד על הנחיות היצרן והמומחה, יתכן שתבוטל האחריות על ההתקן, והוא עלול לחדול מלתפקד כראוי, כך שתהיה בסיכון לתאונה הנובעת מתחזוקה לקויה של התותב, מה שיוביל לפגיעה חמורה בך או באחרים.