מרכז מידע

בית וניידות
בית וניידות

התאמת הבית להשבת העצמאות

בעודך מאושפז בבית החולים, אתה עשוי לחלום על היום בו תשוב לביתך ולחייך הקודמים. אלא שקל יותר לחלום מאשר לבצע. לאחר ניתוח קטיעה, ישתנה גופך לנצח, ושינוי זה ישפיע על יכולתך להשיב לעצמך את עצמאותך. במקביל, תידרש לבצע שינויים מסוימים בבית כך שתוכל לנוע בו באופן קל יותר.

הכנה לשיבה הביתה

תכנון מוקדם וביצוע שינויים בסיסיים טרם שובך הביתה מבית החולים, יסייע באופן ניכר ליכולת ההתנהלות בבית. לאחר שאיבדה את שתי רגליה מעל הברך בשנת 2005, הצליחה שונה מוט לבקר בביתה שבוע לפני שחרורה מבית החולים. ביקור זה העניק לה את ההזדמנות להבין כיצד עליה להכין את ביתה לחיים עם אובדן גפיים.

כששבה לביתה, שבוע לאחר מכן, רמפה שכורה כבר הותקנה כדי לעזור להכניס את כיסא הגלגלים אל הבית, נוספו צירים מרחיבים לדלת חדר השירותים כדי שכיסא גלגלים יוכל לעבור דרכה, וחדר השינה שלה הועבר למקום בו היה חדר האוכל, כך שהיא הצליחה לתמרן בקלות רבה יותר את כיסא הגלגלים. שינויים בסיסיים אלו בוצעו על מנת לאפשר שיבה חלקה יותר הביתה, וסייעו לה להימנע מלחץ ותסכול נוספים.

ביצוע הליך קטיעה אחת לאדם בריא, כרוך במעט קשיים במהלך ביצוע הפעולות הרגילות. מנגד, אם אתה סובל מבעיות בריאות נוספות, כגון חולשה, הפרעות בשיווי המשקל או שעברת מספר קטיעות, סביר להניח שתצטרך ללמוד כיצד לעשות דברים בצורה שונה, להשתמש במכשירי עזר ולערוך שינויים בבית.

כך, למשל, אובדן יד אחת או שתיים, משפיע על שיווי המשקל. אם עברת הליך קטיעת יד אחת, הצבת מעקה בכל צד של המדרגות תקל עליך במהלך הטיפוס במדרגות והירידה מהן, ללא סכנת נפילה. במצב בו אתה נטול ידיים ואינך יכול לאחוז במעקה, טיפוס במדרגות וירידה מהן עשויה להיות מאתגרת עבורך ולהגביר את הסיכון לנפילה.

לקבלת רעיונות להתאמת ביתך כך שלא תאלץ לפתח תלות באחרים, תוכל לדון בפתרונות אפשריים עם מטפלים תעסוקתיים או קטועים אחרים, שיספרו לך מהן מהאפשרויות שסייעו להם או לקטועים אחרים. שכן קיימת יותר משיטה אחת להתגבר על כל מכשול שאולי יעמוד בדרכך.

הפעל את דמיונך

אם לא קיימת אפשרות לבקר בביתך טרם השחרור מבית החולים, תאלץ להסתמך על דמיונך כדי להבין את ההתאמות הנדרשות לביצוע בביתך. היזכר במתווה הבית. האם תאלץ להתמודד עם מדרגות בכניסה לבית? אם כן, תזדקק לרמפה.

אם אתה זקוק לרמפה לזמן קצר בלבד, ניתן לשכור אחת או לרכוש רמפה ניידת מחברת ציוד רפואי ביתי, כגון יד שרה, טלפארמה, מדיכל, פי-מדיקל וארגוני סיוע אחרים. אם אתה זקוק לרמפה קבועה, ייתכן שתוכל להשיג תרומה מלאה או חלקית.

בנוסף, ניתן להוסיף למדרגות הבית משטח למניעת החלקה, אם בכוונתך לטפס על המדרגות ולרדת מהן, ואתה מבקש למנוע נפילות באמצעות הגברת החיכוך ברצפה. שיטה חסכונית לביצוע אפשרות זו היא צביעת או הכתמת המדרגה, פיזור חול או אבן ספוג על הצבע הרטוב, ובהמשך שימוש ברולר צביעה יבש כדי לדחוק את החול לתוך הצבע הרטוב. ניתן אף להשתמש בסרט דביק למניעת החלקה במדרגות מתכתיות.

האם מכשיר הניידות שלך עובר דרך כל דלת בבית? במקרה שלא, עליך להחליף את הדלתות, להתקין בהן צירי כנף, להרחיב את המסגרות או להשתמש בכניסה חלופית לבית.

לאחר הכניסה לביתך, האם עליך להשתמש במדרגות כדי לעבור מקומה לקומה? במידה וכן, תאלץ לאתר שיטה שונה למעבר בין הקומות. מספר חברות מוכרות מעלונים חשמליים שיעבירו אותך מנקודה אחת לאחרת, אך הן עשויות להיות יקרות.

אם מכשיר הניידות שלך אינו נע בקלות על פני השטיחים בבית, פשוט הסר אותם או החלף את גלגלי המכשיר לגלגלים מיוחדים הנעים בקלות רבה יותר על פני שטיחים, כאפשרות קלה יותר ויקרה פחות. בחלק מהבתים, הדלתות הפנימיות והמשקופים צרים יותר, כך שתאלץ לשנות את סגנון הדלתות, להתקין צירי כנף, להרחיב את המשקופים וליצור כניסות בעלות משטח בגובה אפס.

לאנשים שעברו קטיעת שתי ידיהם, מתקן פשוט המרחיב את הידית או מסובב אותה, הופך ידית עגולה לידית מנוף, הניתנת לפתיחה בקלות רבה יותר. ניתן לרכוש כלים אלו מחברות ציוד רפואי ביתי.

הנקודה החשובה ביותר היא ההבנה שעצמאות אכן אפשרית. רוב קטועי הגפיים יאלצו לבצע מספר מופחת בלבד של שינויים בבית. ועדיין, ידיעת סוג השינויים הניתנים לביצוע, מסייעת להפגת החשש שמא תאלץ להסתמך על סיוע של אחרים באופן קבוע. בפועל, תוכל להשיב לעצמך את רוב ההתנהלות העצמאית בבית, באמצעות שינוי אופן ביצוע פעולות, וביצוע שינויים בבית, כך שיתאימו לצרכיך האישיים.

גורמים המשפיעים על הצורך בביצוע שינויים ביתיים

מידת הצורך בביצוע השינויים הביתיים תלויה במספר גורמים:

  • סוג קטיעת הגפה שלך ומידתה.
  • גילך.
  • מצב בריאותך הכללית.
  • הפעולות אותן ביכולתך לבצע כעת, או הפעולות אותן תוכל ללמוד לבצע בקרוב, באמצעות מכשירי ניידות כגון קביים, מקל הליכה או מכשירי עזר כגון ידי עזר עם תופסני הרמה.
  • הפעולות אותן ביכולתך לבצע כעת, או שתוכל ללמוד לבצען בקרוב, ללא כל סיוע.

חמשת הסיבות מדוע לא למהר לבצע שינויים ביתיים

למרות שניתן לבצע שינויים בבית כך שתוכל לבצע בו כמעט כל פעולה, חיוני לאזן בין הפיכת כל פעולה לפשוטה יותר, לבין למידת ביצוע פעולות ללא ביצוע שינויים בבית. שונה מוט מסבירה שחשוב לא למהר לבצע שינויים. לאחר אובדן הגפה וההסתגלות לחיים לאחר הקטיעה, היא פועלת כיועצת לקטועים מטעם אוניברסיטת מישיגן, וממליצה למטופליה לבצע את השינויים המעטים ביותר להם הם זקוקים על מנת להתנהל בבית כראוי. הסיבות אותן היא מפרטת כוללות:

יתכן שלא יהיה צורך בביצוע שינויים. אם אתה עדיין מתאושש מניתוח קטיעת הגפה, אינך מודע לסוג הפעולות אותן תהיה מסוגל לבצע בשלב מאוחר יותר, בעצמך או בסיוע של מכשירי ניידו או אביזרי עזר פשוטים. חלק מהמטופלים מחלימים היטב ואינם זקיקים לעזרים דוגמת רמפה, מקלחת מונגשת לכיסא גלגלים, דלפקים מונמכים, או אביזרים אחרים.

במהלך היציאה מהבית, התאמות אלו אינן זמינות עבורך. כך שככל שתלמד להסתדר טוב יותר בלעדיהן, כך תוכל לתפקד טוב יותר מחוץ לבית.

עריכת שינויים ביתיים רבים מידי עלולה להעיב על רצונך להתקדם ולהשיג רמת תפקוד גבוהה יותר. למשל, אם ביכולתך לנוע עם מכשיר הניידות שלך ברחבי הבית, אתה עלול לאבד את המוטיבציה לחזק את גופך כך שתוכל ללכת עם מקל הליכה או הליכון.

חיסכון משמעותי. באמצעות הימנעות מביצוע שינויים ביתיים מיותרים.

בית חדש. אם בסופו של דבר יתברר שאתה זקוק לשינויים נוספים לשינויים אותם צפית, יתכן שתגלה שקל ואף יעיל יותר מבחינה כלכלית, לעבור לבית חדש או לבנות בית המותאם יותר לצרכיך.

שימוש במכשירי עזר לביצוע פעילויות יומיומיות

ההסתגלות לחיים עם אובדן גפה כוללות התנהלות המבוססת ברומה על שיטות הניסוי והטעייה. בשבועות שלאחר הניתוח, מטלות יומיומיות בסיסיות כגון צחצוח שיניים, הברשת השיער או כניסה ויציאה מהמקלחת, עשויות להיות קשות יותר, ידרשו השקעת אנרגיה רבה יותר, ואף ייראו בלתי אפשריות לביצוע. השלמת מטלות אלו תהפוך לתהליך יומי של גילוי דרכים לבצע פעולות באופן שונה.

ובעוד שקיים היבט המצאה בהשלמות פעולות יומיומיות, ניתן למצוא כיום סיוע של מקורות רבים המקלים את שגרת יומך. אם הצוות הטיפולי שלך כולל מטפל תעסוקתי, העזר בו כאבן בוחן. הוא יצייד אותך בשיטות, המלצות לשימוש במכשירי עזר ותרגילים שיסייעו לך להשלים מטלות יומיומיות באופן בטוח תוך הפעלת אנרגיה מעטה יותר, בין אם מדובר ביציאה ממכונית או מציאת תנוחות שינה שמקלות על שרירים תפוסים.

קטועי ידיים

אנשים מאלו זקוקים לעיתים לסיוע בביצוע פעולות רבות, עד שהם לומדים לתפקד היטב בעצמם, עם או ללא התקני תותבות. אם אין לך קרובי משפחה שיסייעו לך, יתכן שתאלץ לשכור מטפל אישי, לפחות באופן זמני.

השיטות הבאות מאפשרות שימוש בציוד מותאם אותו ניתן להכין באופן עצמאי או לרכוש, ומטרתן לסייע בהתנהלות בחיי היומיום:

היגיינת פה

מברשת שיניים בעלת ידית גדולה או עטיפת הידית של מברשת השיניים הרגילה בצינור סופג, מקלה את האחיזה בה. ניתן אף להכניסה לרצועת סקוטש או לכרוך אותה סביב כף היד או שורש כף היד, בהעדר אצבעות.

בעוד ששפופרת משחת שיניים בעלת מכסה הנפתח בנקישה קלה לפתיחה, חלק מקטועי הידיים לומדים להשתמש בפה כדי להבריג את המכסה מהשפופרת. כמו כן, קיימים מוצרים שמטרתם לעזור בסחיטת המשחה מהשפופרת. ניתן להשתמש במברשות המותאמות לניקוי שיניים תותבות ביד אחת. מברשות אלו מורכבות עם בסיס הנצמד למשטח בוואקום.

היגיינה אישית. אם אתה מתקשה לתפקד בתחום הרחצה והטיפוח האישי, קבע פריטים שאנשים בדרך כלל מחזיקים בידיהם במתקן על הקיר, או הנח אותם במקום יציב אחר. מברשות שיער, מייבשי שיער, מברשות שיניים ומגבוני ניקוי הם פריטים אותם ניתן להניח במקומות אסטרטגיים בהתאם לאופי השימוש בהם.

חדר השירותים. חברות המוכרות ציוד רפואי ביתי ועזרי ניידות, מציעות מגוון נרחב של מוצרי היגיינה אישיים, ביניהם מברשות מעוגלות לאסלה ועזרים לניגוב עצמי עם נייר טואלט. כלים אלו מאפשרים לך  עצמאות במהלך השהות בחדר השירותים.

רחצה. ידיות אחיזה פשוטות זמינות בחנויות לציוד רפואי ביתי וגם בחנויות מסוימות לכלי בית, ומאפשרות לך לבצע מטלות רחצה אישיות שגרתיות. מברשות רחצה בעלות ידית ארוכה ומעוגלת נהדרות ומסייעות לאנשים עם יד קטועה אחת להתרחץ בעצמם ולהגיע לאזורי גוף מרוחקים. סבון נוזלי בעל משאבה קל יותר לתפעול בהשוואה לסבון מוצק או בקבוקים לחיצים.

היגיינת ציפורניים. קל יותר לקצוץ את ציפורני הידיים והרגליים כשהן רכות, לאחר שגרת הרחצה. קוצץ ציפורניים לשימוש ביחד אחת, המחובר ללוח מתכת קטן, מסייע לשמירת יציבות הלהבים. ניתן להניח מברשת ציפורניים בעלת בסיס הניתן להצמדה בוואקום על מראות, אריחים או דלפקים, כדי שתוכל לקרצף את ציפורניך בקלות.

הלבשה. סוגרי סקוטש הם פיתרון מצוין לאתגרים אותם מציבים רוכסנים, כפתורים ושרוכי נעליים עבור קטועי ידיים. הם זמינים בגדלים שונים וניתן למצוא אותם בחנויות יצירה. ניתן לתפור או לגהץ אותם לתוך בגדים, נעליים ופריטים אחרים. קל ללבוש מכנסיים עם רצועת מותניים אלסטית, והם לא מצריכים רכיסת כפתורים, רוכסנים או אבזמים.

אכילה. ניתן להניח משטחי ג'ל מתחת לצלחות וקערות כדי למנוע החלקתן על פני השולחן. סכיני גבינה זמינים לשימוש מקביל לצרכי חיתוך ואף כמזלג. ניתן ליצור שוליים בצורת רבע עיגול לאורך שלוש פאות של בלוק מעץ גדול דיו להכלת פרוסת לחם, כך שיוכל לקבע את פרוסת הלחם במקומה, בעודך משתמש ביד אחת למריחת ממרח. במהלך השהות במסעדה, מומלץ לבקש חיתוך לחתיכות קטנות של מנת הבשר שלך עוד בשלב הכנת המנה במטבח, טרם הגשתה.

עריכת קניות. אם אתה קטוע יד אחת, הקפד על נגישות צרור המפתחות והנח אותם בכיס החיצוני הקדמי, בצד היד השלמה שלך. אם אתה בוחר להרכיב תותב, לרשותך התקנים רבים המאפשרים השגת פוריות בחייך, ככל הניתן, כולל תותבות המבצעות תנועות מסוימות, והתקנים המעוצבים לכל מטרה, החל מגינון וביצוע תיקונים מכאניים ועד למשחק כדור סל, כדור רגל ועוד.

קטועי רגליים

אנשים אלו זקוקים לסיוע עזרים לשם התנהלות תקינה בתוך הבית. אלו כוללים:

אביזרי עזר למטבח

מדפים הניתנים לשליפה למטה מנגישים את הגישה לתוכן הארונות במהלך עמידה או ישיבה. מערכת ארונות אלקטרונית הכוללת מדפים הניתנים לשליפה מטה, מאפשרת הנעת שורת ארונות שלמה לעבר הדלפק, בלחיצת כפתור. מנגנון בטיחות מונע שבירת בקבוקים, כוסות שתייה ופריטים אחרים המונחים על הדלפק.

מגרות עץ מחוזקות הנפתחות למדרגות אינן יקרות ומסייעות בהגעה אל הארונות הגבוהים יותר. מגרות בעלות חיבורי זנב יונה חזקות יותר בהשוואה לארונות המודרניים המחוברים באמצעות פורמייקה או לוחות סיבים בעלי צפיפות בינונית. עליהן להיות חזקות דיין לנשיאת משקל גופך. לביטחונך האישי, במהלך הבישול השתמש תמיד בכיריים האחוריות ולא בקדמיות.

אביזרי עזר לחדר המגורים. אם אתה מתקשה בישיבה וקימה מהכיסא או הכורסא, מומלץ להציב מעקה ליד הכיסא, להשתמש בכרית תמיכה מגביהה, או אף לרכוש כורסה מתרוממת בעלת מערכת נשיאה אלקטרונית המופעלת באמצעות שלט רחוק.

טיפוח והיגיינה אישית

בחדר השירותים

איזון עצמי בחושך הוא פעולה מורכבת. לכן מומלץ להציב מנורות לילה, ידיות אחיזה לקירות וידיות אחיזה לאסלה. אם אתה צריך חשיכה מוחלטת בעודך ישן, ישנן מנורות עם חיישנים, הנדלקות בעת תנועה, שאתה יכול לשים ליד מיטתך, כך שיאירו רק כשתקום מהמיטה.

אם אינך מסוגל להיעמד בבטחה, ניתן לפתור בעיה זו באמצעות רכישת כסא גלגלים למטרת רחצה ושירותים, עימו ניתן להתגלגל מעל האסלה, ובמרכז המושב שלו מורכב פתח המשמש להטלת הצרכים.

רחצה

קורות אחיזה לאמבטיה, הניתנות להסרה, הן חלופה זמנית לקורות אחיזה איתנות וקבועות. קורות אלו נצמדות לצידי האמבט באמצעות הברגה. אם אתה משתמש בכסא גלגלים ואינך מסוגל להיכנס ולצאת בבטחה מהמקלחת, מומלץ להתקין מקלחת בעלת משטח שקוע בגובה אפס, על מנת שניתן יהיה להתגלגל אל המקלחת.

אפשרות חלופית היא שימוש במערכות מעבר לחדר השירותים, המקלחת והאמבטיה, החוסכות צעדים מיותרים אל האסלה וממנה, אל האמבטיה או המקלחת, וניתן בקלות להפוך מקלחת עמידה שגרתית למרחב נגיש. ספסלי מעבר לאמבטיה מסייעים בשמירת שיווי המשקל במהלך המעבר מכסא הגלגלים למושב האמבטיה. אחיזת ראש המקלחת ביד מקלה את שטיפת כל הגוף.

אם אתה מעוניין להישאר עם התותב במהלך הרחצה, עליך להתייעץ קודם עם מומחה התותבות שלך או עם יצרנית התותב על מנת לוודא שהתנהלות זו בטוחה. בחלק מהמקרים, יש להגן על התותב עם כיסוי עמיד למים.

סל מקלחת הנצמד לאריחים באמצעות ואקום, אוחזת אביזרים דוגמת סכיני גילוח, מברשות רחצה וסבון, ומבטיח נגישות קלה לאביזרים להם אתה זקוק. החזק בקרבת מקום את הקביים, המגבות, השרוול או הגרב של התותב, דאודורנטים, גרבי תותב נקיות, תכשירי רחצה ותכשירים מכווצים, המיועדים לשינויים בנפח הגדם לאחר הרחצה.

גומי למניעת החלקה נצמד לתחתית האמבט ומסייע במניעת נפילות. שטיחוני אמבטיה עלולים להיות מסוכנים אם אתה משתמש בהליכון או קביים. אם הם נתפסים בשטיחון, אתה עלול ליפול. כיסויי הגומי בקצות הרגליים של ההליכון והקביים עלולים להחליק בקלות על רצפה רטובה, לכן היה ערני כאשר אתה משתמש בקביים ביציאה מהאמבטיה. שטיחוני אמבטיה עם תחתית מגומי מגנים יותר מפני החלקות לעומת שטיחונים עם תחתית מבד יוטה.

הימנע מדחיסה בכוח של הגדם לגרב התותב מיד לאחר הרחצה. העור סופג מעט מים במהלך הרחצה, מה שמוביל לשינוי המקשה על לבישת התותב. המתן מספר דקות עד שהמים יתאדו. אם תמהר לעמוד בלוח זמנים, המצב רק יחמיר.

קניות

מומלץ לערוך אותן בשעות הבוקר, כשרמות האנרגיה עדיין גבוהות. למד את מערך החנות כדי להימנע מהליכה מיותרת. השתמש בעגלות אלקטרוניות המוצעות לרשות הלקוחות כדי להפחית את מרחק ההליכה בחנות, והשתמש בעגלת קניות לתמיכת הגוף בעת ההליכה. נעל נעליים נוחות ושא עימך גרב נוספת לתותב, על מנת להתאים לשינויים בנפח הגדם עם ההליכה.

שא עימך כף לנעילה והגבהת נעליים, למקרה בו תזדקק להתאמת הגובה בתוך הנעליים. מדידת נעליים כרוכה בהסרת הנעליים, וכף הנעליים מקלה את הנעילה מחדש. אם אין ברשותך כף נעליים, תוכל להשתמש בעט, פצירה, ואף קצה קולב פלסטיק כתחליף.

ברוב חנויות הנעליים יציעו לך הגבהות ספוגיות לתוך הנעל ללא תשלום נוסף המיועדות לעקב או כדור תותב כף הרגל. שמור הגבהות אלו בתיק, למקרה שתזדקק להן במהלך מדידת נעליים בחנויות אחרות.

מומלץ להשתמש בתיקי צד המונחים באלכסון על הכתף, או בנרתיקים המאפשרים תנועה חופשית של הידיים, על מנת שתוכל לבחון את המוצרים והסחורות.

הלבשה. בלבישת מכנסיים, הכנס תחילה את הרגל הקטועה. מכנסי דגמ"ח הניתנים לפירוק מצוינים לשימוש בקביים או כיסא גלגלים. בד עודף הנופל מרגל קטועה מהווה סכנה במהלך שימוש בעזרי ניידות.

נהיגה. הזז את המושב אחורה טרם היציאה מכלי רכב; התאם אותו קדימה לאחר הכניסה לרכב. במהלך חניה על גבעה, חנה כך שהרכב פונה כלפי מטה במדרון, על מנת שמשקל הדלת הנפתחת יפנה הלאה ממך. לוח תמיכה לעצם השוקה מסייע בהפחתת כאבי רפאים וחוסר תחושה בקרב קטועי רגליים מתחת לברך במהלך נסיעות ארוכות.

*

אלו הם חלק מהטיפים המסייעים בחיי היומיום. תהליך ההחלמה כרוך בגילוי ההיבטים אותם ביכולתך לבצע על מנת להתמודד עם פעילויות היומיום לאחר ניתוח קטיעה. הייה סבלני עם עצמך, תכנן קדימה והנח לעצמך את הזמן הנוסף לביצוע פעולות.

למידת שיטות חדשות לביצוע מטלות שגרתיות היא מאתגרת, אך בסופו של דבר מובילה לתחושת ניצחון, הישגיות, תפיסת מחשבה לפיה אתה יכול להסתמך על עצמך, ולבסוף, חיים עצמאיים. יחד עם זאת, דע גם כי אתה לא לבד במאמציך. חברי צוות הטיפול שלך, קטועים אחרים ובני המשפחה שלך תומכים בך. יהיו זמנים בהם תצטרך לוותר על השליטה ולהעבירה למישהו אחר. מותר לבקש עזרה.

 

שימוש במכשירי עזר לביצוע פעילויות יומיומיות

ההסתגלות לחיים עם אובדן גפה כוללות התנהלות המבוססת ברומה על שיטות הניסוי והטעייה. בשבועות שלאחר הניתוח, מטלות יומיומיות בסיסיות כגון צחצוח שיניים, הברשת השיער או כניסה ויציאה מהמקלחת, עשויות להיות קשות יותר, ידרשו השקעת אנרגיה רבה יותר, ואף ייראו בלתי אפשריות לביצוע. השלמת מטלות אלו תהפוך לתהליך יומי של גילוי דרכים לבצע פעולות באופן שונה.

ובעוד שקיים היבט המצאה בהשלמות פעולות יומיומיות, ניתן למצוא כיום סיוע של מקורות רבים המקלים את שגרת יומך. אם הצוות הטיפולי שלך כולל מטפל תעסוקתי, העזר בו כאבן בוחן. הוא יצייד אותך בשיטות, המלצות לשימוש במכשירי עזר ותרגילים שיסייעו לך להשלים מטלות יומיומיות באופן בטוח תוך הפעלת אנרגיה מעטה יותר, בין אם מדובר ביציאה ממכונית או מציאת תנוחות שינה שמקלות על שרירים תפוסים.

קטועי ידיים

אנשים מאלו זקוקים לעיתים לסיוע בביצוע פעולות רבות, עד שהם לומדים לתפקד היטב בעצמם, עם או ללא התקני תותבות. אם אין לך קרובי משפחה שיסייעו לך, יתכן שתאלץ לשכור מטפל אישי, לפחות באופן זמני.

השיטות הבאות מאפשרות שימוש בציוד מותאם אותו ניתן להכין באופן עצמאי או לרכוש, ומטרתן לסייע בהתנהלות בחיי היומיום:

היגיינת פה

מברשת שיניים בעלת ידית גדולה או עטיפת הידית של מברשת השיניים הרגילה בצינור סופג, מקלה את האחיזה בה. ניתן אף להכניסה לרצועת סקוטש או לכרוך אותה סביב כף היד או שורש כף היד, בהעדר אצבעות.

בעוד ששפופרת משחת שיניים בעלת מכסה הנפתח בנקישה קלה לפתיחה, חלק מקטועי הידיים לומדים להשתמש בפה כדי להבריג את המכסה מהשפופרת. כמו כן, קיימים מוצרים שמטרתם לעזור בסחיטת המשחה מהשפופרת. ניתן להשתמש במברשות המותאמות לניקוי שיניים תותבות ביד אחת. מברשות אלו מורכבות עם בסיס הנצמד למשטח בוואקום.

היגיינה אישית. אם אתה מתקשה לתפקד בתחום הרחצה והטיפוח האישי, קבע פריטים שאנשים בדרך כלל מחזיקים בידיהם במתקן על הקיר, או הנח אותם במקום יציב אחר. מברשות שיער, מייבשי שיער, מברשות שיניים ומגבוני ניקוי הם פריטים אותם ניתן להניח במקומות אסטרטגיים בהתאם לאופי השימוש בהם.

חדר השירותים. חברות המוכרות ציוד רפואי ביתי ועזרי ניידות, מציעות מגוון נרחב של מוצרי היגיינה אישיים, ביניהם מברשות מעוגלות לאסלה ועזרים לניגוב עצמי עם נייר טואלט. כלים אלו מאפשרים לך  עצמאות במהלך השהות בחדר השירותים.

רחצה. ידיות אחיזה פשוטות זמינות בחנויות לציוד רפואי ביתי וגם בחנויות מסוימות לכלי בית, ומאפשרות לך לבצע מטלות רחצה אישיות שגרתיות. מברשות רחצה בעלות ידית ארוכה ומעוגלת נהדרות ומסייעות לאנשים עם יד קטועה אחת להתרחץ בעצמם ולהגיע לאזורי גוף מרוחקים. סבון נוזלי בעל משאבה קל יותר לתפעול בהשוואה לסבון מוצק או בקבוקים לחיצים.

היגיינת ציפורניים. קל יותר לקצוץ את ציפורני הידיים והרגליים כשהן רכות, לאחר שגרת הרחצה. קוצץ ציפורניים לשימוש ביחד אחת, המחובר ללוח מתכת קטן, מסייע לשמירת יציבות הלהבים. ניתן להניח מברשת ציפורניים בעלת בסיס הניתן להצמדה בוואקום על מראות, אריחים או דלפקים, כדי שתוכל לקרצף את ציפורניך בקלות.

הלבשה. סוגרי סקוטש הם פיתרון מצוין לאתגרים אותם מציבים רוכסנים, כפתורים ושרוכי נעליים עבור קטועי ידיים. הם זמינים בגדלים שונים וניתן למצוא אותם בחנויות יצירה. ניתן לתפור או לגהץ אותם לתוך בגדים, נעליים ופריטים אחרים. קל ללבוש מכנסיים עם רצועת מותניים אלסטית, והם לא מצריכים רכיסת כפתורים, רוכסנים או אבזמים.

אכילה. ניתן להניח משטחי ג'ל מתחת לצלחות וקערות כדי למנוע החלקתן על פני השולחן. סכיני גבינה זמינים לשימוש מקביל לצרכי חיתוך ואף כמזלג. ניתן ליצור שוליים בצורת רבע עיגול לאורך שלוש פאות של בלוק מעץ גדול דיו להכלת פרוסת לחם, כך שיוכל לקבע את פרוסת הלחם במקומה, בעודך משתמש ביד אחת למריחת ממרח. במהלך השהות במסעדה, מומלץ לבקש חיתוך לחתיכות קטנות של מנת הבשר שלך עוד בשלב הכנת המנה במטבח, טרם הגשתה.

עריכת קניות. אם אתה קטוע יד אחת, הקפד על נגישות צרור המפתחות והנח אותם בכיס החיצוני הקדמי, בצד היד השלמה שלך. אם אתה בוחר להרכיב תותב, לרשותך התקנים רבים המאפשרים השגת פוריות בחייך, ככל הניתן, כולל תותבות המבצעות תנועות מסוימות, והתקנים המעוצבים לכל מטרה, החל מגינון וביצוע תיקונים מכאניים ועד למשחק כדור סל, כדור רגל ועוד.

קטועי רגליים

אנשים אלו זקוקים לסיוע עזרים לשם התנהלות תקינה בתוך הבית. אלו כוללים:

אביזרי עזר למטבח

מדפים הניתנים לשליפה למטה מנגישים את הגישה לתוכן הארונות במהלך עמידה או ישיבה. מערכת ארונות אלקטרונית הכוללת מדפים הניתנים לשליפה מטה, מאפשרת הנעת שורת ארונות שלמה לעבר הדלפק, בלחיצת כפתור. מנגנון בטיחות מונע שבירת בקבוקים, כוסות שתייה ופריטים אחרים המונחים על הדלפק.

מגרות עץ מחוזקות הנפתחות למדרגות אינן יקרות ומסייעות בהגעה אל הארונות הגבוהים יותר. מגרות בעלות חיבורי זנב יונה חזקות יותר בהשוואה לארונות המודרניים המחוברים באמצעות פורמייקה או לוחות סיבים בעלי צפיפות בינונית. עליהן להיות חזקות דיין לנשיאת משקל גופך. לביטחונך האישי, במהלך הבישול השתמש תמיד בכיריים האחוריות ולא בקדמיות.

אביזרי עזר לחדר המגורים. אם אתה מתקשה בישיבה וקימה מהכיסא או הכורסא, מומלץ להציב מעקה ליד הכיסא, להשתמש בכרית תמיכה מגביהה, או אף לרכוש כורסה מתרוממת בעלת מערכת נשיאה אלקטרונית המופעלת באמצעות שלט רחוק.

טיפוח והיגיינה אישית

בחדר השירותים

איזון עצמי בחושך הוא פעולה מורכבת. לכן מומלץ להציב מנורות לילה, ידיות אחיזה לקירות וידיות אחיזה לאסלה. אם אתה צריך חשיכה מוחלטת בעודך ישן, ישנן מנורות עם חיישנים, הנדלקות בעת תנועה, שאתה יכול לשים ליד מיטתך, כך שיאירו רק כשתקום מהמיטה.

אם אינך מסוגל להיעמד בבטחה, ניתן לפתור בעיה זו באמצעות רכישת כסא גלגלים למטרת רחצה ושירותים, עימו ניתן להתגלגל מעל האסלה, ובמרכז המושב שלו מורכב פתח המשמש להטלת הצרכים.

רחצה

קורות אחיזה לאמבטיה, הניתנות להסרה, הן חלופה זמנית לקורות אחיזה איתנות וקבועות. קורות אלו נצמדות לצידי האמבט באמצעות הברגה. אם אתה משתמש בכסא גלגלים ואינך מסוגל להיכנס ולצאת בבטחה מהמקלחת, מומלץ להתקין מקלחת בעלת משטח שקוע בגובה אפס, על מנת שניתן יהיה להתגלגל אל המקלחת.

אפשרות חלופית היא שימוש במערכות מעבר לחדר השירותים, המקלחת והאמבטיה, החוסכות צעדים מיותרים אל האסלה וממנה, אל האמבטיה או המקלחת, וניתן בקלות להפוך מקלחת עמידה שגרתית למרחב נגיש. ספסלי מעבר לאמבטיה מסייעים בשמירת שיווי המשקל במהלך המעבר מכסא הגלגלים למושב האמבטיה. אחיזת ראש המקלחת ביד מקלה את שטיפת כל הגוף.

אם אתה מעוניין להישאר עם התותב במהלך הרחצה, עליך להתייעץ קודם עם מומחה התותבות שלך או עם יצרנית התותב על מנת לוודא שהתנהלות זו בטוחה. בחלק מהמקרים, יש להגן על התותב עם כיסוי עמיד למים.

סל מקלחת הנצמד לאריחים באמצעות ואקום, אוחזת אביזרים דוגמת סכיני גילוח, מברשות רחצה וסבון, ומבטיח נגישות קלה לאביזרים להם אתה זקוק. החזק בקרבת מקום את הקביים, המגבות, השרוול או הגרב של התותב, דאודורנטים, גרבי תותב נקיות, תכשירי רחצה ותכשירים מכווצים, המיועדים לשינויים בנפח הגדם לאחר הרחצה.

גומי למניעת החלקה נצמד לתחתית האמבט ומסייע במניעת נפילות. שטיחוני אמבטיה עלולים להיות מסוכנים אם אתה משתמש בהליכון או קביים. אם הם נתפסים בשטיחון, אתה עלול ליפול. כיסויי הגומי בקצות הרגליים של ההליכון והקביים עלולים להחליק בקלות על רצפה רטובה, לכן היה ערני כאשר אתה משתמש בקביים ביציאה מהאמבטיה. שטיחוני אמבטיה עם תחתית מגומי מגנים יותר מפני החלקות לעומת שטיחונים עם תחתית מבד יוטה.

הימנע מדחיסה בכוח של הגדם לגרב התותב מיד לאחר הרחצה. העור סופג מעט מים במהלך הרחצה, מה שמוביל לשינוי המקשה על לבישת התותב. המתן מספר דקות עד שהמים יתאדו. אם תמהר לעמוד בלוח זמנים, המצב רק יחמיר.

קניות

מומלץ לערוך אותן בשעות הבוקר, כשרמות האנרגיה עדיין גבוהות. למד את מערך החנות כדי להימנע מהליכה מיותרת. השתמש בעגלות אלקטרוניות המוצעות לרשות הלקוחות כדי להפחית את מרחק ההליכה בחנות, והשתמש בעגלת קניות לתמיכת הגוף בעת ההליכה. נעל נעליים נוחות ושא עימך גרב נוספת לתותב, על מנת להתאים לשינויים בנפח הגדם עם ההליכה.

שא עימך כף לנעילה והגבהת נעליים, למקרה בו תזדקק להתאמת הגובה בתוך הנעליים. מדידת נעליים כרוכה בהסרת הנעליים, וכף הנעליים מקלה את הנעילה מחדש. אם אין ברשותך כף נעליים, תוכל להשתמש בעט, פצירה, ואף קצה קולב פלסטיק כתחליף.

ברוב חנויות הנעליים יציעו לך הגבהות ספוגיות לתוך הנעל ללא תשלום נוסף המיועדות לעקב או כדור תותב כף הרגל. שמור הגבהות אלו בתיק, למקרה שתזדקק להן במהלך מדידת נעליים בחנויות אחרות.

מומלץ להשתמש בתיקי צד המונחים באלכסון על הכתף, או בנרתיקים המאפשרים תנועה חופשית של הידיים, על מנת שתוכל לבחון את המוצרים והסחורות.

הלבשה. בלבישת מכנסיים, הכנס תחילה את הרגל הקטועה. מכנסי דגמ"ח הניתנים לפירוק מצוינים לשימוש בקביים או כיסא גלגלים. בד עודף הנופל מרגל קטועה מהווה סכנה במהלך שימוש בעזרי ניידות.

נהיגה. הזז את המושב אחורה טרם היציאה מכלי רכב; התאם אותו קדימה לאחר הכניסה לרכב. במהלך חניה על גבעה, חנה כך שהרכב פונה כלפי מטה במדרון, על מנת שמשקל הדלת הנפתחת יפנה הלאה ממך. לוח תמיכה לעצם השוקה מסייע בהפחתת כאבי רפאים וחוסר תחושה בקרב קטועי רגליים מתחת לברך במהלך נסיעות ארוכות.

אלו הם חלק מהטיפים המסייעים בחיי היומיום. תהליך ההחלמה כרוך בגילוי ההיבטים אותם ביכולתך לבצע על מנת להתמודד עם פעילויות היומיום לאחר ניתוח קטיעה. הייה סבלני עם עצמך, תכנן קדימה והנח לעצמך את הזמן הנוסף לביצוע פעולות.

למידת שיטות חדשות לביצוע מטלות שגרתיות היא מאתגרת, אך בסופו של דבר מובילה לתחושת ניצחון, הישגיות, תפיסת מחשבה לפיה אתה יכול להסתמך על עצמך, ולבסוף, חיים עצמאיים. יחד עם זאת, דע גם כי אתה לא לבד במאמציך. חברי צוות הטיפול שלך, קטועים אחרים ובני המשפחה שלך תומכים בך. יהיו זמנים בהם תצטרך לוותר על השליטה ולהעבירה למישהו אחר. מותר לבקש עזרה.

שיפור הניידות והשימוש במכשירי עזר

פעילות גופנית חיונית לבריאות כל אדם, אך קטיעת גפה מגבירה את חשיבותה. אם עברת קטיעת רגל, תלמד כיצד לשמור על ניידות באמצעות מתקן מסייע כגון הליכון, קביים, מקל הליכה או כיסא גלגלים, במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח או מוקדם ככל שמצבך הרפואי יאפשר זאת. ללא קשר למכשיר העזר בו תבחר, עליך להבין כיצד להשתמש בו, על מנת להגן על הגדם ולהשיב את רמת התנועה.

עזרי ניידות משמשים כמעט כל קטוע רגל לאחר הניתוח, וממשיכים לשמש כחלק מהחיים, במיוחד עבור אנשים שמעדיפים שלא להשתמש בתותבות, או המשתמשים בתותבות, אך זקוקים לעיתים לתמיכה נוספת. מומלץ ללמוד את השימוש הראוי בעזרי הניידות, על מנת להפיק מהם את היתרונות המרביים, ולמנוע בעיות אפשריות.

בעיות אפשריות הנגרמות כתוצאה משימוש לקוי במכשירי ניידות

רוב המכשירים נראים פשוטים למדי לשימוש, אלא שיש ללמוד כיצד להשתמש בהם כראוי. שימוש לקוי במכשיר ניידות עלול להוביל לפגיעות גופניות נוספות. החדשות הטובות הן, שניתן למנוע את מרבית הפגיעות.

כך, למשל, שימוש לקוי בקביים עלול להוביל עם הזמן לנזק לעצבים ולכלי הדם בבית השחי. מניעת פגיעה זו מתאפשרת באמצעות הקפדה על מרווח של שתיים עד שלוש אצבעות בין קצה הקב לבית השחי.

בעוד שקביים בעלי תמיכה לאמה מכילים שרוולים הסובבים את הזרועות ואינם מפעילים לחץ על בית השחי, שימוש תדיר בהם, במיוחד כשמפעילים טכניקה שגויה, עשוי לגרום להפעלת מאמץ יתר של שרירי הזרועות והגב, ולהוביל לבעיות ביציבה.

קביים, מקלות הליכה והליכונים עלולים לגרום גם לפציעות הנגרמות כתוצאה מחוסר מודעות לסכנות הטמונות בשימוש בהם במהלך טיפוס במדרגות, צעידה על משטחים חלקים, שטיחים או משטחים שאינם אחידים.

הסתמכות על כיסא גלגלים ידני או ממונע כמכשיר הניידות העיקרי עשויה אף היא להוביל לבעיות. שימוש יתר בכיסא גלגלים ידני, במיוחד כשמפעילים טכניקה שגויה, עלול להוביל לפציעות שחיקה בכתפיים, בזרועות ובשורשי כף היד.

אם עברת קטיעת רגל מתחת לברך ואתה מאפשר לגדם להיתלות מכיסא הגלגלים, במקום להשתמש בלוח וכרית כדי לשמור על הברך ישרה כשאינך משתמש בתותב, אתה עשוי לפתח התכווצויות שרירים וקישיון במפרק הברך. התכווצויות שרירים עשויות להיות בלתי הפיכות, והתוצאה היא מניעת היכולת להשתמש בתותב.

מחקרים מוכיחים שקטועים המפעילים כיסא גלגלים, בפרט כיסא ממונע, ואינם משתמשים בתותבות, נוטים לבצע פחות פעילות גופנית. העדר פעילות גופנית עשוי להוביל להחלשות נוספת של השרירים ולאובדן מסת עצם.

לכן, אם אתה נע בעיקר בעזרת כיסא גלגליים, בקש מהרופא או הפיזיותרפיסט לסייע לך לפתח תוכנית אימונים ופעילות המותאמת לתחומי העניין שלך, על מנת להבטיח ביצוע נאות של פעילות גופנית.

 

 

שימוש בתותב עם מכשיר ניידות אחד או יותר

אם אתה מבצע שימוש קבוע בתותב, יתכן שתחליט להשתמש גם במכשיר ניידות אחד או יותר, לצורך גיבוי בפעמים בהם תתקשה להשתמש בתותב או להרכיבו, או שאולי תבחר לשלב מכשירים אלו בחייך על מנת לאפשר לעצמך גמישות בשימוש בתותב.

שימוש במכשירים אלו, כתחליף או במקביל לתותב, מקל יכולת ביצוע משימות או פעילויות מסוימות. אם, למשל, אתה מתעורר באמצע הלילה ומבקש להגיע למטבח כדי לנשנש חטיף, יתכן שיהיה לך קל יותר להשתמש בקביים מאשר ללבוש את התותב. בנוסף, שימוש במכשיר ניידות כתחליף או במקביל לתותב, עשוי להקל את מאמצי היציאה מהבית, ולהפוך אותה לבטוחה ונעימה יותר.

קטועים המסתמכים בעיקר על מכשיר ניידות מסוג אחד, מגבירים את הסיכון לפתח פציעות עקב שימוש יתר, כולל דלקת מפרקים ניוונית בגב התחתון ובגפיים השלמות. שימוש ביותר ממכשיר ניידות אחד מפחית את הסיכון להתרחשות פציעות.

מניעה כפתרון המושלם

מודעות לפציעות אפשריות, אימונים ושימוש הולם במכשיר, הן השיטות הטובות ביותר למנוע פציעות עקב שימוש בתותבות ובמכשירי ניידות. אך אם התחלת לפתח בעיות, התייעץ עם הפיזיותרפיסט או המומחה לתותבות על מנת להבין את המתרחש.

הם יסייעו לך למצוא פתרונות באמצעות הרכבת תכנית תרגילים נוספים, התאמת התותב והמכשירים בהם אתה משתמש, סיוע בהשגת יעדי הכושר הגופני, או המלצה על סוגי מכשירים אחרים או דגמים משופרים. כך, למשל, יתכן שקיימת גרסה ארגונומית יותר של קביים, שיכולה להקל על בעיותיך.

אם תצליח להימנע מבעיות אפשריות הקשורות לשימוש בתותב או במכשירי ניידות, הם יסייעו לך לשמור על תנועה לטווח הארוך.